Real Sociedad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Real Sociedad
Pseudonimi(et)Txuriurdin
Erreala / La Real
Themeluar7 shtator 1909
StadiumiAnoeta
Kapaciteti32,200 vende
PronariFlamuri Jokin Aperribay
TrajneriFlamuri David Moyes
LigaLa Liga
2018–199
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Real Sociedad de Fútbol, S.A.D., njohur zakonisht si Real Sociedad (Spanjisht: [reˈal soθjeˈðað]) ose La Real, është një klub spanjoll me seli në qytetin e San SebastiánShtetit Bask, themeluar më 7 shtator 1909. Stadiumi i saj është Anoeta, e cila është me kapacitet prej 32,000 mijë ulësesh. Real Sociedad ka fituar titullin e La Ligas në sezonet 1980–81 dhe 1981–82, dhe për herë të fundit kanë përfunduar në vend të dytë në sezonin 2002–03. Klubi luan derbin bask kundër Athletic Bilbao. Real Sociedad ka qënë një klub themelues i La Ligas në vitin 1928, dhe periudha e tyre më e gjatë e qëndrimit është plot 40 sezone, nga viti 1967 e deri në vitin 2007 [1].

Real Sociedad ka gjithashtu e disa skuadra në kategori të ndryshme sportive: futboll femrash, atletizëm, hokej në fushë dhe basque pelota.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 1 shtator 2014[2]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Argentina.svg Pt Gerónimo Rulli
2 Flag of Spain.svg Mb Carlos Martínez
3 Flag of Spain.svg Mb Mikel González
4 Flag of Spain.svg Mf Gorka Elustondo
5 Flag of Spain.svg Mf Markel Bergara
6 Flag of Spain.svg Mb Iñigo Martínez
7 Flag of Iceland.svg Sm Alfreð Finnbogason
8 Flag of Spain.svg Mf Esteban Granero
9 Flag of Spain.svg Sm Imanol Agirretxe
10 Flag of Spain.svg Mf Xabi Prieto (kapiten)
11 Flag of Mexico.svg Sm Carlos Vela
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
13 Flag of Spain.svg Pt Eñaut Zubikarai
14 Flag of Spain.svg Mf Rubén Pardo
15 Flag of Spain.svg Mb Ion Ansotegi
16 Flag of Spain.svg Mf Sergio Canales
17 Flag of Spain.svg Mf David Zurutuza
18 Flag of Uruguay.svg Mf Chory Castro
19 Flag of Spain.svg Mb Yuri Berchiche
20 Flag of Spain.svg Mb Joseba Zaldúa
22 Flag of Spain.svg Mb Dani Estrada
23 Flag of Spain.svg Mb Jon Gaztañaga
24 Flag of Spain.svg Mb Alberto de la Bella

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Algeria.svg Mb Liassine Cadamuro-Bentaïba (te Osasuna)
Flag of Uruguay.svg Sm Diego Ifrán (te Tenerife)

Lojtarë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Real Sociedad Free-elements.com, 29 dhjetor 2014
  2. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë] (në spanjisht). Real Sociedad. Marrë më 30 korrik 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]