1909

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ngjarjet e tanishme | Vite

| Shekulli 19 | Shekulli 20 | Shekulli 21  
| Vitet 1870 | Vitet 1880 | Vitet 1890 | Vitet 1900 | Vitet 1910 | Vitet 1920 | Vitet 1930 |
◄◄ | | 1905 | 1906 | 1907 | 1908 | 1909 | 1910 | 1911 | 1912 | 1913 | | ►►

Udhëheqës të shteteve · Film · Kosovë · Shqipëri · Literaturë · Strip · Muzikë

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 11 shkurt - Henrik Lacaj, mësues, përkthyes, leksikograf dhe pedagog.
  • 16 Maj- Pierre Abelin- politikan austriak
  • Lorenc Antoni 23 Shtator, EtnoMuzikolog, Dirigjent, Kompozitor
  • 15 janar- Jean Bugatti- inxhinier

Pa data[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Datat e personave më poshtë nuk janë të shënuara në artikujt mbi biografinë e tyre:

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]