KF Skënderbeu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Skënderbeu Korçë
Logo SK Skënderbeu e re.png
Pseudonimi(et)Ujqërit e Dëborës
Bardhekuqtë
Juglindorët
Themeluar15 prill, 1909
StadiumiStadiumi Skënderbeu
Kapaciteti10,000 vënde
PronariFlamuri Ardian Takaj
TrajneriFlamuri Ilir Daja
LigaKategoria Superiore
2020/217
Uebfaqja[[1] Club website]

Klubi Futbollistik Skënderbeu Korçë është një klub sportiv i Korçës. Klubi luan në Kategorinë Superiore ku sezonin e kaluar 2012-2013 zuri vendin e parë. Klubi ka marrë këtë emër për nder të Heroit tonë Kombëtar, Skënderbeu. Klubi i luan ndeshjet në Stadiumin Skënderbeu, me kapacitet 10,000 vende.

Historia

Klubi u formua në qytetin e Korçës15 prill 1909 me emrin Vllazëria nga poeti dhe politikani Hilë Mosi, duke qenë kështu klubi sportiv më i vjetër në Shqipëri.

Gjatë viteve 1920 - 1922 për herë të parë në Korçë u formuan shoqëri sportive, të tilla si Përparimi dhe Sport Klub Korça ndërsa në vitin 1923 Liceu Kombëtar shqiptar formoi shoqërinë Shpresa.

U desh të vinte viti 1925 që Skënderbeu të lindte me këtë emër që e njohim sot. Në Korçë, futbolli nisi të bëhej gjithnjë e më tepër popullor dhe pothuajse çdo fushë përdorej nga sportdashësit e zonës për të luajtur. Kjo solli që shumë lagje e rrethina të Korçës të formonin skuadrat e tyre të vogla. Në vitin 1926 u formua shoqëria Zhgaba e po kështu një vit më pas u formuan edhe skuadra të voga lokale si Leka i Madh, Pirro, Brekverdhit, Zjarri, Tigri dhe Diamanti. Megjithatë Skënderbeu mundi të përfaqësojë qytetin dhe t'ia u dalë mbanë vështirësive, qoftë edhe politike.[1]

Stadiumi

KF Skënderbeu i luan ndeshjet në stadiumin "Skënderbeu" të qytetit të Korçës që ka një kapacitet prej 10,000 vendesh,dhe është njëkosisht stadiumi më i vjetër në Shqipëri. Stadiumi eshte i pajisur me nje fushe stervitore (aneks) moderen(e) e ndertuar ne vitin 2010 si edhe eshte ne procesin e pajisjes me ndricim. Tribuna Qendrore e stadiumit ka 500 vende prej te cilave rreth 100 i perkasin zones VIP. Stadiumi eshte nje Stadium Olimpik, i pajisur me piste atletike.

Sukseset

KF Skënderbeu ka fituar një herë Superligën dhe tre herë Kategorinë e Parë. Për herë të fundit KF Skënderbeu e fitoi Kategorinë e Parë në sezonin 2006/2007 dhe fitoi të drejtën të ngjitet përsëri në Superligë. Fredi Stefo ka qene Trajneri me i suksesshem i keti klubi, gjithashtu dhe i ekipit te te rinjve.

Kryesia

Presidenti i KF Skënderbeu është z.Ardjan Takaj, drejtor teknik është z.Gjergji Grabocka dhe trajner Z.Ilir Daja. Sponsori kryesor per sezonin 2009-2010 eshte Kafe Ama dhe Birra Korca.

Lojtarët

Skuadra aktuale

Redaktuar më 11 Shtator 2016
Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Albania.svg Pt Orges Shehi (Kapiteni)
3 Flag of Albania.svg Mb Gledi Mici
5 Flag of Kosovo.svg Mb Bajram Jashanica
7 Flag of Kosovo.svg Mf Enis Gavazaj
8 Flag of Mali.svg Mf Bakary Nimaga
11 Flag of Kosovo.svg Mf Leonit Abazi
12 Flag of Albania.svg Pt Erjon Llapanji
90 Flag of Gambia.svg Sm Ali Sowe
19 Flag of Albania.svg Mb Tefik Osmani
21 Flag of Kosovo.svg Mf Argjend Mustafa
23 Flag of Kosovo.svg Mf Argjend Malaj
6 Flag of Albania.svg Mf Suad Sahiti
Nr. Pozicioni Lojtari
28 Flag of Albania.svg Mb Hektor Idrizaj
32 Flag of Albania.svg Mb Kristi Vangjeli
33 Flag of Croatia.svg Mb Marko Radaš
49 Flag of Brazil.svg Mf Serginho
70 Flag of Albania.svg Mf Ardit Hoxhaj
77 Flag of Iran.svg Sm Reza Karimi
78 Flag of Nigeria.svg Sm James Adeniyi
80 Flag of Nigeria.svg Mf Nurudeen Orelesi
88 Flag of Albania.svg Mf Sabjen Lilaj
95 Flag of Albania.svg Pt Aldo Teqja
99 Flag of Japan.svg Sm Masato Fukui
Flag of Belgium.svg Sm Marvin Ogunjimi

Lojtarë të rinj me eksperiencë në skuadrën e parë

Redaktuar më 31 janar 2015

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Greece.svg Pt Kostandino Dramolli
11 Flag of Albania.svg Mf Kevin Pino
20 Flag of Albania.svg Mb Foti Tona
Nr. Pozicioni Lojtari
21 Flag of Albania.svg Sm Mario Kame
33 Flag of Albania.svg Mf Johan Becka
99 Flag of Albania.svg Mf David Kaçaj

Stafi momental

Pronësia

Pozicioni Name
Presidenti Flamuri Ardian Takaj
Bashk-presidenti Flamuri Agim Zeqo

Stafi drejtues

Pozicioni Emri
Trajneri Flamuri Mirel Josa
Ndihmës-trajneri Flamuri Milutin Kërçiç
Trajneri i portierëve Flamuri Ilir Bozhiqi
Përgatitësi atletik Flamuri Iris Selimi

Stafi mjeksor

Pozicioni Emri
Doktori i klubit Flag of Albania.svg
Fizioterapisti Flag of Albania.svg Jorgo Pantazi
Masazhatori Flag of Albania.svg Denis Rrushi

Trajnerët

Trajneri Nga Deri Tituj Madhor
Flamuri Qemal Omari 1932 1938 1 Kampionati i vitit 1933
Flamuri Tato Bimbli 1945 1950 0
Flamuri Spiro Koçe 1950 1957 0
Flamuri S.Qirinxhiu 1957 1961 0
Flamuri M.Prodani 1961 1966 0
Flamuri Ilia Shuke 1966 1975 0
Flamuri Aleko Pilika 1975 1982 1 1975–76 Divizioni i Parë
Flamuri Kosta Koça 1982 1984
Flamuri Kosta Koça 1989 1990
Flamuri Gjergj Ballço 2004 2005 1 2004–05 Kategoria e Parë
Flamuri Jani Kaçi 2006 2008 1 2006–07 Kategoria e Parë
Flamuri Gerd Haxhiu 24 korrik 2009 9 janar 2010 0
Flamuri Andrea Marko 9 janar 2010 1 shkurt 2010 0
Flamuri Mirel Josa 8 shkurt 2010 7 qershor 2010 0
Flamuri Shkëlqim Muça 8 qershor 2010 17 shkurt 2011 0
Flamuri Shpëtim Duro 17 shkurt 2011 9 tetor 2011 1 2010–11 Superliga
Flamuri Stanislav Levy 10 tetor 2011 31 korrik 2012 1 2011–12 Superliga
Flamuri Mirel Josa 31 korrik 2012 4 2012–13 Superliga, 2013–14 Superliga, Superkupa 2013, Superkupa 2014

Sponsorizimi

Sponsorë kryesor

  • Sponsori zyrtar i fanellës – Ama Coffee
  • Sponsori zyrtar i transmetimit – SuperSport Albania
  • Sponsori zyrtar i prodhimit të fanellave – Legea

Sponsorë të tjerë

Referime

  1. ^ Teodor Vaso (2010-11-11). "Todo Vaso, mjeshtri i merituar, rrëfen historinë 80-vjeçare të futbollit korçar". Sporti Shqiptar. Marrë më 2010-11-12.[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme