Jump to content

Kategoria Superiore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Abissnet Superiore
KonfederataUEFA
Themeluar1911
Sezoni i parë1911
Numri i ekipeve10
Bien nëKategoria e Parë
Kupa kombëtareKupa e futbollit e Shqipërisë
Kampioni aktualEgnatia (2023–24)
Më shumë tituj kampionTirana (26)
TV partnersDigitAlb
SuperSport
Faqja zyrtarefshf.org

Kategoria Superiore e njohur edhe si Superliga është niveli më i lartë i futbollit në Shqipëri. Më parë ajo është quajtur Kategoria e Parë edhe Kategoria A1, por që nga viti 1999 është emërtuar me emrin që mban edhe sot. KF Tirana janë klubi më i suksesshëm duke fituar 26 tituj kampionë.

Në Superligë në sezonin aktual marrin pjesë 10 skuadra. Fituesja e sezonit të Superligës quhet Kampione e Shqipërisë dhe fiton të drejtën te shkojë në raundin e parë eliminator të Ligës së Kampionëve. Vendi i dytë ose nën-kampioni fiton të drejtën të shkojë në raundin e parë eliminator të Ligës së Konferencës. Vendi i tretë gjithashtu shkon në raundin e parë eliminator të Ligës së Konferencës. Dy vendet e fundit bien në Kategorinë e Parë dhe nuk ka ndeshje play-out.

Para fillimit të sezonit të ri futbollistik, kampionët e sezonit të kaluar luajnë një ndeshje të vetme me fituesit e Kupës për të përcaktuar fituesin e Superkupës së Shqipërisë.

Paraqitja e klubeve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Klubi Kampionët Nën kampionët Sezonet
Tirana 26* 14 1911 (jozyrtar), 1930, 1931, 1932, 1934, 1936, 1937, 1939 (ende i pazyrtarizuar nga FSHF), 1942 (ende i pazyrtarizuar nga FSHF), 1964–65, 1965–66, 1968, 1969–70, 1981–82, 1984–85, 1987-1988, 1988-1989, 1994-95, 1995–96, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2006–07, 2008–09, 2019–20, 2021–22
Dinamo 18 9 1950, 1951, 1952, 1953, 1955, 1956, 1960, 1966–67, 1972–73, 1974–75, 1975–76, 1976–77, 1979–80, 1985–86, 1989–90, 2001–02, 2007–08, 2009–10
Partizani 17 22 1947, 1948, 1949, 1954, 1957, 1958, 1959, 1961, 1962–63, 1963–64, 1970–71, 1978–79, 1980–81, 1986–87, 1992–93, 2018–19, 2022-23
Vllaznia 9* 12 1940 (ende i pazyrtarizuar nga FSHF), 1945, 1946, 1971–72, 1973–74, 1977–78, 1982–83, 1991–92, 1997–98, 2000–01
Skënderbeu 8* 3 1933, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2017–18
Teuta 2 6 1993–94, 2020–21
Elbasani 2 1 1983–84, 2005–06
Flamurtari 1 7 1990–91
Kukësi 1 6 2016–17
Egnatia 1 - 2023–24
Besa 2
Luftëtari 1
Tomori 1
Laçi 1
 • Tiranës dhe Vllaznisë nuk i janë njohur ende nga FSHF kampionatet e fituara në periudhën e Luftës, me arysetimin se ato nuk janë organizuar nga Federata.[1]
 • Me vendim të Komisionit të Etikës, Skënderbeu përkohësisht iu hoq titulli kampion i sezonit 2015–16, pas akuzave nga UEFA për trukim ndeshjesh.[2] Gjithsesi, pas vendimit më të fundit të UEFA-s, ky titull iu rikthye.

Turneu i 1rë Kombëtar 1911

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas hulumtimeve në arkiva të ndryshme, historianë shqiptar dhe arkivi i medias së shkruar kanë zbuluar fakte të reja për hapat e parë të topkëmbës në Shqipëri. Një turne i luajtur 10 vjet më herët sesa klubet të shfaqeshin në formën e tyre të riorganizuar të viteve 20'. Ende një eveniment jozyrtar, ky mund të quhet Turneu i 1rë Kombëtar i luajtur në Shqipëri. Të gjitha ndeshjet u luajtën me sistem eliminimi nga një ndeshje e vetme. Turi i 1rë ishte ai cerekfinal, që u luajt mes datave 7 & 10 prill, 1911, më pas ndeshjet gjysmëfinale që u luajtën në datat 11 & 12 prill, për tu mbyllur aktiviteti me ndeshjen finale të luajtur në datën 14 prill, 1911. Morën pjesë 8 ekipe gjithsej dhe të gjitha ndeshjet u luajtën në Rahije të Fierit me rastin e një panairi. Tirana u shpall fituese e këtij turneu.[3]


Kampionatet e Luftës së 2të Botërore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë viteve 1939-1944, edhe pse Lufta e Dytë Botërore shkaktoi ndërprerje të ndjeshme në futbollin e luajtur në mbarë globin, shumë shtete si, Franca, Gjermania, Finlanda, Austria, etj luajtën kampionate dhe njohën trofetë e dhëna. Ekipe si Rapid Wien, FC Bordeaux, TPS Turku, etj janë shpallur kampionë kombëtarë përgjatë viteve të Luftës. Shqipëria ishte mes shteteve që luajtën futboll, edhe pse të limituar.

Përgjatë kësaj periudhe, FSHF organizoi tre kampionate, 1939, 1940 dhe 1942.[4][5][6][7][8][9]

Në bazë të gjithë informacioneve të detajuara nëpër vite me rradhë nga historianë shqiptarë dhe të huaj, ish-lojtarë dhe veteranë që i kanë jetuar këto evenimente, ka një evidencë të qartë që provon ekzistencën e këtyre kampionateve në atë kohë, sikurse dhe tre trofe të dhëna nga vetë zyrtarë të FSHFsë. Të mos harrojmë që Kampionati i 10të Kombëtar, 1942, ka pasur një pjesëmarrje mbarëkombëtare - e para dhe e vetmja deri më sot që ka përfshirë skuadra nga të dy vendet, Shqipërinë dhe Kosovën.

KF Tirana ka fituar dy nga këto kampionate, Kampionatin e 8të Kombëtar, 1939 & Kampionatin e 10të Kombëtar, 1942 ndërsa Vllaznia ka fituar Kampionatin e 9të Kombëtar, 1940. Këto evenimente e ndryshojnë numrin e trofeve të kampionateve të fituara nga këto dy skuadra, në përkatësisht 28 dhe 10 kampionate deri më sot. Pas vitesh heshtje, më në fund FSHF vendosi të emërojë një komision të përbërë nga 5 anëtarë, i cili duhej të siguronte prova dhe evidenca të mjaftueshme për këtë qëllim. Pasi një sasi e konsiderueshme provash u siguruan nga ky komision, Federata caktoi Asamblenë e Përgjithshme që u mbajt në shkurt, 2013, për shqyrtimin e njohjes zyrtare të këtyre 3 kampionateve.[10]

Logoja e Kategorisë Superiore

Në mbledhjen e saj Asambleja, edhe pse pranon se këto 3 kampionate janë luajtur korrektësisht dhe drejtësisht në fushën e lojës, sipas tyre nuk mund të quhen legjitime dhe nuk mund të njihen sepse nuk janë organizuar nga Federata por nën Regjimin Fashist.[11]

Viti Ekipi Qyteti
1911* KF Tirana Tiranë
1930 KF Tirana Tiranë
1931 KF Tirana Tiranë
1932 KF Tirana Tiranë
1933 KS Skënderbeu Korçë
1934 KF Tirana Tiranë
1936 KF Tirana Tiranë
1937 KF Tirana Tiranë
1939* KF Tirana Tiranë
1940* KF Vllaznia Shkodër
1942* KF Tirana Tiranë
1945 KF Vllaznia Shkodër
1946 KF Vllaznia Shkodër
1947 FK Partizani Tiranë
1948 FK Partizani Tiranë
1949 FK Partizani Tiranë
1950 KS Dinamo Tiranë
1951 KS Dinamo Tiranë
1952 KS Dinamo Tiranë
1953 KS Dinamo Tiranë
1954 FK Partizani Tiranë
1955 KS Dinamo Tiranë
1956 KS Dinamo Tiranë
1957 FK Partizani Tiranë
1958 FK Partizani Tiranë
1959 FK Partizani Tiranë
1960 KS Dinamo Tiranë
1961 FK Partizani Tiranë
1963 FK Partizani Tiranë
1964 FK Partizani Tiranë
1965 17 Nëntori Tiranë
1966 17 Nëntori Tiranë
1967** KS Dinamo Tiranë
1968 17 Nëntori Tiranë
1970 17 Nëntori Tiranë
1971 FK Partizani Tiranë
1972 KF Vllaznia Tiranë
1973 KS Dinamo Tiranë
1974 KF Vllaznia Shkodër
1975 KS Dinamo Tiranë
1976 KS Dinamo Tiranë
1977 KS Dinamo Tiranë
1978 KF Vllaznia Shkodër
1979 FK Partizani Tiranë
1980 KS Dinamo Tiranë
1981 FK Partizani Tiranë
1982 17 Nëntori Tiranë
1983 KF Vllaznia Shkodër
1984 KF Elbasani Elbasan
1985 17 Nëntori Tiranë
1986 KS Dinamo Tiranë
1987 FK Partizani Tiranë
1988 17 Nëntori Tiranë
1989 17 Nëntori Tiranë
1990 KS Dinamo Tiranë
1991 KS Flamurtari Vlorë
1992 KF Vllaznia Shkodër
1993 FK Partizani Tirana
1994 KF Teuta Durrës
1995 KF Tirana Tiranë
1996 KF Tirana Tiranë
1997 KF Tirana Tiranë
1998 KF Vllaznia Shkodër
1999 KF Tirana Tiranë
2000 KF Tirana Tiranë
2001 KF Vllaznia Shkodër
2002 KS Dinamo Tiranë
2003 KF Tirana Tiranë
2004 KF Tirana Tiranë
2005 KF Tirana Tiranë
2006 KF Elbasani Elbasan
2007 KF Tirana Tiranë
2008 KS Dinamo Tiranë
2009 KF Tirana Tiranë
2010 KS Dinamo Tiranë
2011 KS Skënderbeu Korçë
2012 KS Skënderbeu Korçë
2013 KS Skënderbeu Korçë
2014 KS Skënderbeu Korçë
2015 KS Skënderbeu Korçë
2016*** KS Skënderbeu Korçë
2017 FK Kukësi Kukës
2018 KS Skënderbeu Korçë
2019 FK Partizani Tiranë
2020 KF Tirana Tiranë
2021 KF Teuta Durrës
2022 KF Tirana Tiranë
2023 FK Partizani Tiranë
2024 KF Egnatia Rrogozhinë
 • Kampionatet në asterisk ende të pazyrtarizuara nga FSHF.
 • Kampionati i sezonit 1967 i pazyrtarizuar nga UEFA.
 • Me vendim të Komisionit të Etikës, klubit KF Skënderbeu përkohësisht iu hoq titulli kampion i sezonit 2015-16, pas akuzave nga UEFA për trukim ndeshjesh. [12] Gjithsesi, pas vendimit më të fundit të UEFA-s, ky titull iu rikthye.

Formacionet kampione

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1911* KF Tirana

1930 KF Tirana
(Rudolf Gurashi, Abdullah Shehri, Irfan Gjinali, Xhelal Kashari, Vasil Kajano, Gjon Sabati, Llazar Miha, Mark Gurashi, Bexhet Jolldashi, Shefqet Ndroqi, Isuf Dashi, Selman Stërmasi, Adem Karapici, Hysen Kusi, Mustafa Begolli, Hilmi Kosova, Emil Hajnali, Rexhep Maçi. Trainer: Selman Stërmasi)

1931 KF Tirana
(Rudolf Gurashi, Vasfi Samimi, Abdullah Sherri, Sabit Coku, Vasil Kajano, Bexhet Jolldashi, Irfan Gjinali, Muhamet Agolli, Gjon Sabati, Adem Karapici, Isuf Dashi, Hysen Kusi, Hilmi Kosova, Mark Gurashi, Halim Begeja, Emil Hajnali, Llazar Miha, Selman Stërmasi. Trainer: Selman Stërmasi)

1932 KF Tirana
(Abdullah Shehri Bexhet Jolldashi Muhamet Agolli, Vasil Kajani, Rifat Jolldashi Hyse Kusi Adem Karapici Hasan Maluçi, Halim Begeja, Selman Stërmasi, Emil Hajnali, Isuf Dashi, Haki Korça, Hajri Jegeni, Gjon Sabati. Trainer: Selman Stërmasi

1933 KS Skënderbeu
(Klani Marjani, Kristaq Bimbli, Andrea Cani, Andon Miti, Lefter Petra, Fori Stassa, Nexhat Dishnica, Tomor Ypi, Thoma Vangjeli, Servet Tefik Agaj, Enver Kulla, Vasil Trebicka, Stavri Kondili, Aristotel Samsuri. Trainer: Qemal Omari

1934 KF Tirana
(Rudolf Gurashi, Sabit Çoku, Foto Janku, Hasan Maluçi, Ludovik Jakova, Hamit Keçi, Adem Karapici, Selman Stërmasi, Riza Lushta, Maliq Petrela, Halim Begeja, Haki Korça, Luçi Stamati, Mark Gurashi. Trainer: Selman Stërmasi)

1936 KF Tirana
(Rudolf Gurashi, Qamil Zebishti, Asti Hobdari, Foto Janku, Sabit Çoku, Ramazan Hima, Hysen Kusi, Adem Karapici, Ludovik Jakova, Luçi Stamati, Myslym Alla, Hot Mirdita, Riza Lushta, Maliq Petrela, Emil Hajnali, Mark Gurashi, Skënder Gjinali. Trainer: Selman Stërmasi

1937 KF Tirana
(Rudolf Gurashi, Qamil Zebishti, Prokop Skuka, Foto Janku, Sllave Llambi, Adem Karapici, Miço Plluska, Ludovik Jakova, Hasan Balla, Hot Mirdita, Riza Lushta, Mark Gurashi, Emil Hajnali, Ramiz Kashariqi, Maliq Petrela, Zyber Lisi, Myslym Alla. Trainer: Selman Stërmasi.

1939* KF Tirana

1940* KF Vllaznia

1942* KF Tirana

1945 KF Vllaznia
(Dodë Tahiri, Shaban Abdija, Muhamet Dibra, Muc Koxhja, Prengë Gjeloshi, Beqir Osmani, Latif Alibali, Bimo Fakja, Mustafa Nehani, Met Vasija, Adem Smajli, Ernest Halepiani, Loro Boriçi, Xhelal Juka, Zyhdi Barbullushi. Trainer: Ibrahim Dizdari)

1946 KF Vllaznia
(Dodë Tahiri, Muhamet Rexhepi, Beqir Osmani, Muhamet Dibra, Muç Koxhja, Prengë Gjeloshi, Bimo Fakja, Muhamet Ademi, Latif Alibali, Ernest Halepiani, Xhevdet Shaqiri, Met Vasija, Pal Mirashi, Adem Smajli, Isuf Çoba, Zyhdi Barbullushi. Trainer: Ernest Halepiani)

1947 FK Partizani
(Abdulla Stërmasi, Kamberi, Ramazan Njala, Besim Fagu, Medo Çuçiqi, Sulejman Vathi, Xhavit Demneri, Hivzi Sakiqi, Isuf Pelingu, Tafil Baçi, Lutfi Hoxha, Osman Pengili, Hamdi Tafmizi, Zihni Gjinali, Zef Gavoci, Eqrem Dauti, Zyber Lisi, Hamdi Bakalli, Alush Merhori. Trainer: Sllave Llambi)

1948 FK Partizani
(Alfred Bonati, Muhaet Dibra, Xhevdet Shaqiri, Rexhep Laçej, Sllave Llambi, Hivzi Sakiqi, Besim Fagu, Bimo Fakja, Zyber Lisi, Aristidh Parapani, Zihni Gjinali, Vasif Biçaku, Hamdi Bakalli, Alush Merhori. Trainer: Sllave Llambi)

1949 FK Partizani
(Alfred Bonati, Besim Fagu, RexhepLacej, Xhevdet Shaqiri, Shefki Keci, Hivzi Sakiqi, Sllave Llambi, Bajram Kurani, Sami Emiri, Aristidh Parapani, Alush Merhori, Loro Boriçi, Zihni Gjinali, Vasif Biçaku, Kosta Koca, A. Merja. Trainer: Sllave Llambi)

1950 KS Dinamo
(Qemal Vogli, Xhevdet Shaqiri, Besim Boriçi, Koçi Sherko, Taq Murati, Sabri Peqini, Bahri Kavaja, Hamdi Bakalli, Pal Mirashi, Skënder Jareci, Zihni Gjinali, Sulejman Vathi, Qamil Teliti, Qemal Cungu, Leonidha Dashi, Muhamet Vila, Skënder Begeja, Hamdi Tafmizi, Grigor Sheshi, Latif Thërmia, Kostandin Xhani. Trainer: Zihni Gjinali)

1951 KS Dinamo
(Xhevdet Shaqiri, Zihni Gjinali, Muhamet Vila, Hamdi Bakalli, Sabri Peqini, Besim Boriçi, Qemal Cungu, Leonidha Dashi, Skënder Begeja, Koçi Sherko, Taq Murati, Qamil Teliti, Pal Mirashi, Hamdi Tafmizi, Grigor Sheshi, Met Metani, Kostandin Xhani, Skënder Jareci, Qemal Vogli, Kol Engjëlli, I. Fiqiriu. Trainer: Zihni Gjinali)

1952 KS Dinamo
(Zihni Gjinali, Hamdi Bakalli, Xhevdet Shaqiri, Muhamet Vila, Skënder Jareci, Sabri Peqini, Skënder Begeja, Leonidha Dashi, Besim Boriçi, Qemal Cungu, Koçi Sherko, Taq Murati, Qamil Teliti, Pal Mirashi, Hamdi Tafmizi, Grigor Sheshi, Hysen Verria, Kostandin Xhani. Trainer: Zihni Gjinali)

1953 KS Dinamo
(Hysen Verria, Hamdi Bakalli, Besim Boriçi, Qemal Cungu, Leonidha Dashi, Xhevdet Shaqiri, Muhamet Vila, Sabri Peqini, Zihni Gjinali, Skënder Jareci, Skënder Begeja, Koçi Sherko, Taq Murati, Qamil Teliti, Pal Mirashi, Hamdi Tafmizi, Grigor Sheshi, Dhimitraq Gjyli, Shyqyri Rreli, Suat Hamzi, Mile Qoshja, Thimo Thimio, B. Daci. Trainer: Zihni Gjinali)

1954 FK Partizani
(Loro Boriçi, Besim Fagu, Rexhep Spahiu, Refik Resmja, Aristidh Parapani, Simon Deda,Sulejman Maliqati, Rexhep Laçej, Gani Merja, Roza Haxhiu, Fatbardh Deliallisi, Fadil Vogli, Simon Deda, Haxhi Arbana, Cufja. Trainer: Myslym Alla)

1955 KS Dinamo
(Qemal Vogli, Leonidha Dashi, Shyqyri Rreli, Besim Boriçi, Muhamet Vila, Xhevdet Shaqiri, Skënder Jareci, Stavri Lubonja, Hamdi Bakalli, Skënder Begeja, Esat Beliu, Qamil Alluni, Grigor Sheshi, Hysen Verria, Dhimitraq Gjyli, Zihni Gjinali. Trainer: Zihni Gjinali)

1956 KS Dinamo
(Xhevdet Shaqiri, Muhamet Vila, Zihni Ginali, Skënder Jareci, Skënder Begeja, Leonidha Dashi, Shyqyri Rreli, Qamil Alluni, Stavri Lubonja, Grigor Sheshi, Hysen Verria, Eqerem Tallushi, Haxhi Pëllumbi, Esat Beliu, Abdulla Duma, Dhimitër Gjyli, Qemal Vogli, Hasan Behushi. Trainer: Zihni Gjinali)

1957 FK Partizani
(Sulejman Maliqati, Fatbardh Deliallisi, Besim Fagu, Miço Papadhopulli, Tafil Baçi, Gani Merja, Kolec Kraja, Miço Ndini, Roza Haxhiu, Refik Resmja, Simon Deda, Lin Shllaku, Nexhmedin Çaushi, Shefqet Topi, Muharrem Karranxha, Nuri Bylyku, Fadil Vogli, Robert Jashari. Trainer: Rexhep Spahiu)

1958 FK Partizani
(Sulejman Maliqati, Miço Papadhopulli, Besim Fagu, Fatbardh Deliallisi, Miço Ndini, Gani Merja, Nexhmedin Çaushi, Roza Haxhiu, Refik Resmja, Kolec Kraja, Simon Deda, V. File, Fadil Vogli, Nikollë Bespalla, Robert Jashari, Lin Shllaku, Tomorr Shehu. Trainer: Rexhep Spahiu)

1959 FK Partizani
(Sulejman Maliqati, Fatbardh Deliallisi, Besim Fagu, Miço Papadhopulli, Miço Ndini, Gani Merja, Kolec Kraja, Robert Jashari, Lin Shllaku, Refik Resmja, Tomorr Shehu, Iljaz Dingu, Nexhmedin Çaushi, Roza Haxhiu, Simon Deda, Anastas Mitrushi, Pavllo Bukoviku, Nikollë Bespalla, Sotir Seferaj, Z. Kërçini, Z. Shehu, Sefedin Braho. Trainer: Rexhep Spahiu)

1960 KS Dinamo
(Skënder Jareci, Dhimitër Qoshja, Skënder Halili, Selim Gjoci, Qamil Alluni, Hysen Verria, Avdulla Duma, Eqerem Tallushi, Mehdi Bushati, Stavri Lubonja, Thoma Duro, Shyqyri Rreli, Esat Beliu, Lorenc Vorfi, Teodor Gjikuria, Nexhmedin Çaushi, Muhamet Vila, Alfred Ruço, Mile Qoshja, Nikollë Bespalla, Namik Jareci, Eqerem Caslli. Trainer: Zyber Konçi) || Tiranë

1961 FK Partizani
(Sulejman Maliqati, Robert Jashari, Kolec Kraja, Lin Shllaku, Tomorr Shehu, Gani Merja, Miço Ndini, Iljaz Dingu, Simon Deda, Pavllo Bukoviku, Panajot Pano, Osman Mema, Miço Papadhopulli, Refik Resmja, Sotir Seferaj, Jonuz Teli, Fatbardh Deliallisi. Trainer: Rexhep Spahiu)

1962-1963 FK Partizani
(Sulejman Maliqati, Mikel Janku, Fatbardh Deliallisi, Famir Frashëri, Miço Papadhopulli, Miço Ndini, Kolec Kraja, Panajot Pano, Refik Resmja, Robert Jashari, Iljaz Dingu, Osman Mema, Tomorr Shehu, Vaso Konomi, Gani Merja, Pavllo Bukoviku, Qamil Alluni, Lin Shllaku, Luigj Bytyçi, Kristaq Gogoni, Ktona. Trainer: Loro Boriçi)

1963-1964 FK Partizani
(Sulejman Maliqati, Mikel Janku, Fatbardh Deliallisi, Miço Papadhopulli, Fatmir Frashëri, Teodor Vaso, Osman Mema, Iljaz Dingu, Lin Shllaku, Kolec Kraja, Tomorr Shehu, Mexhit Haxhiu, Panajot Pano, Miço Ndini, Refik Resmja, Robert Jashari, Gani Merja, Pavllo Bukoviku, Qamil Halluni, Foto Andoni, Petraq Sinjari, Andon Zaho. Trainer: Loro Boriçi)

1964-1965 17 Nëntori
(Nuri Bylyku, Rexhep Bathorja, Luigj Bytyçi, Skënder Halili, Gëzim Kasmi, Fatmir Frashëri, Niko Xhacka, Skënder Hyka, Pavllo Bukoviku, Bahri Ishka, Ali Mema, Bujar Tafaj, Ilir Elini, Gëzim Saraçi, Osman Mema, Vaso Konomi, Tomorr Gjoka, Aurel Verria. Trainer: Myslym Alla)

1965-1966 17 Nëntori
(Josif Kazanxhi, Bahri Ishka, Ilir Elini, Bujar Tafaj, Fatmir Frashëri, Skënder Halili, Gëzim Kasmi, Nuri Bylyku, Ali Mema, Luigj Bytyçi, Niko Xhaçka, Tomorr Gjoka, Pavllo Bukoviku, Rexhep Bathorja, Skënder Hyka, Gëzim Saraçi, Osman Mema, Vaso Konomi, Aurel Verria. Trainer: Myslym Alla)

1966-1967 KS Dinamo
(Jani Rama, Andrea Bardhoshi, Frederik Gjinali, Mikail Stamo, Naim Hushi, Lorenc Vorfi, Iljaz Çeço, Taip Çutra]], Medin Zhega, Saimir Dauti, Janaq Saraçi, Çlirim Hysi, Foto Stamo, Gani Xhafa, Xhevahir Taushani, Ibrahim Kodra, Durim Shehu, Namik Jareci, Ivan Loli, Shusja, Bujar Hyka, Durim Bako Koço Dinella, Bulku, Popa, Shpëtim Hoxha, Edmond Dilaveri, Mehdi Bushati Faruk Sejdini. Trainer: Skënder Jareci)

1968 17 Nëntori
(Bujar Tafaj, Shpëtim Habibi, Fatmir Frashëri, Perikli Dhales, Osman Mema, Ali Mema, Luigj Bytyçi, Niko Xhaçka, Pavllo Bukoviku, Josif Kazanxhi, Skënder Hyka, Bahri Ishka, Petraq Ikonomi, Arben Çela, Petrit Nurishmi, Tomorr Gjoka, Gëzim Kasmi. Trainer: Myslym Alla)

1969-1970 17 Nëntori
(Bujar Tafaj, Bahri Ishka, Perikli Dhales, Pavllo Bukoviku, Josif Kazanxhi, Ali Mema, Petrit Nurishmi, Petraq Ikonomi, Gëzim Kasmi, Arben Çela, Skënder Hyka, Fatmir Frashëri, Niko Xhaçka, Durim Hatibi, Luigj Bytyçi, Osman Mema, Lulzim Shala, Tomorr Gjoka. Trainer: Myslym Alla)

1970-1971 FK Partizani
(Safet Berisha, Astrit Ziu, Lin Shllaku, Panajot Pano, Sabah Bizi, Agim Janku, Suvorov Seferi, Pellumb Shaqiri, Gjergji Thaka, Bujar Cani, Dhori Kalluçi, Bashkim Muhedini, Sokol Gjeçi, Uran Xhafa, Kujtim Dalipi, Sefedin Braho, Vladimir Balluku, Shandro, Fatbardh Keno, Mithat Shehu, Sotir Seferaj, Neptun Bajko. Trainer: Loro Boriçi)

1971-1972 KF Vllaznia
(Rauf Çanga, Zyhdi Basha, Hajrulla Lekaj, Suat Duraj, Paulin Ndoja, Ramazan Rragami, Menduh Dedja, Myzafer Mani, Viktor Plumbini, Esat Rakiqi, Çesk Ndoja, Medin Zhega, Sabah Bizi, Lek Koçobashi, Ismet Hoxha, Myzafer Qeraj, Millan Vaso, Selami Dani, Halil Puka. Trainer: Xhevdet Shaqiri)

1972-1973 KS Dinamo
(Frederik Gjinali, Rifat Ibërshimi, Faruk Sejdini, Gani Xhafa, Iljaz Çeço, Ilir Përnaska, Jani Rama, Çlirim Hysi, Ibrahim Kodra, Mehmet Xhafa, Torez Çiraku, Ahmet Ahmedani, Shpëtim Hoxha, Enver Hafizi, Miluka, Skënder Guzja, Kujtim Çoçoli, Taip Çutra, Haxhi Mërgjyshi, Hamit Dhrima, Agron Shapllo. Trainer: Skënder Jareci)

1973-1974 KF Vllaznia
(Paulin Ndoja, Zyhdi Basha, Hajrulla Lekaj, Suat Duraj, Menduh Dedja, Çesk Ndoja, Ramazan Rragami, Sabah Bizi, Esat Rakiqi, Ismet Hoxha, Halil Puka, Rauf Çanga, Myzafer Mani, Viktor Plumbini, Medin Zhega, Lek Koçobashi, Millan Vaso, Myzafer Qeraj, Selami Dani. Trainer: Xhevdet Shaqiri)

1974-1975 KS Dinamo
(Iljaz Çeço, Shyqyri Ballgjini, Ahmet Ahmedani, Ilir Përnaska, Rifat Ibërshimi, Jani Rama, Xhorxhi Puka, Faruk Sejdini, Ibrahim Kodra, Torez Çiraku, Kujtim Çoçoli, Vasillaq Zëri, Gani Xhafa, Haxhi Mërgjyshi, Frederik Gjinali, Petrit Gjoni, Muhedin Targaj, Enver Hafizi, Shaban Zenuni. Trainer: Sabri Peqini)

1975-1976 KS Dinamo
(Medin Zhega, Iljaz Çeço, Jani Rama, Haxhi Mërgjyshi, Muhedin Targaj, Faruk Sejdini, Rifat Ibërshimi, Ibrahim Kodra, Torez Çiraku, Gani Xhafa, Ilir Përnaska, Vasillaq Zëri, Shyqyri Ballgjini, Luan Zenuni, Xhorxhi Puka, Petrit Gjoni, Fatos Petani, Ahmet Ahmedani. Trainer: Durim Shehu)

1976-1977 KS Dinamo
(Jani Rama, Vasillaq Zëri, Ilir Përnaska, Shyqyri Ballgjini, Muhedin Targaj, Andrea Marko, Aleko Bregu, Xhorxhi Puka, Torez Çiraku, Iljaz Çeço, Haxhi Mërgjyshi, Faruk Sejdini, Kujtim Çoçoli, Rifat Ibërshimi, Gani Xhafa, Gj. Gjini, Ibrahim Kodra, Riza Hiçka, Shaban Zenuni, Ahmet Ahmedani, Ilir Luarasi. Trainer: Durim Shehu)

1977-1978 KF Vllaznia
(Medin Zhega, Astrit Hafizi, Sabah Bizi, Fatmir Paçrami, Isa Sukaj, Enver Hafizi, Lutfi Basha, Genci Boshnjaku, Millan Vaso, Ferid Borshi, Fatmir Axhani, Luan Vukatana, Sele Gruda, Seit Canga, Suat Duraj. Trainer: Xhevdet Shaqiri)

1978-1979 FK Partizani
(Safet Berisha, Perlat Musta, Artur Lekbello, Kastriot Hysi, Valter Mece, Alqi Gjini, Ferid Rragami, Agim Janku, Aleko Londo, Ilir Lame, Hasan Lika, Arian Ahmetaj, Agim Murati, Feim Breca, Sulejman Starova, Bujar Hado, Sokol Prifti, Muharrem Karriqi, Musa Fagu, Ilir Bushati. Trainer: Bejkush Birce)

1979-1980 KS Dinamo
(Shyqyri Ballgjini, Ilir Luarasi, Kujtim Çoçoli, Andrea Marko, Robert Kamberi, Muhedin Targaj, Rifat Ibërshimi, Abedin Jahjai, Aleko Bregu, Gj. Bejo, Halit Gega, Bashkim Delia, Agron Dautaj, Ilir Përnaska, Artur Çobani, Durim Kuqi, Vasillaq Zëri, Mehdi Bushati, Artur Nika, Naum Kove, Struga, Maksim Ndroqi, Pjerin Noga. Trainer: Stavri Lubonja)

1980-1981 FK Partizani
(Safet Berisha, Perlat Musta,Shpetim Duro, Kastriot Hysi, Arjan Ahmetaj, Sulejman Starova, Bujar Hado, Ilir Lame, Feim Breca, Haxhi Ballgjini, Musa Fagu, Genc Tomori, Kristaq Eksarko, Agim Murati, Hasan Lika, Alqi Gjini, Valter Meçe, Gëzim Mançe, Ferid Rragami, Kristaq Ciko. Trainer: Bejkush Birçe)

1981-1982 17 Nëntori
(Shkëlqim Muça, Bujar Muça, Gjergj Dinella, Besnik Armadhi, Ilir Metani, Arben Vila, Luan Sengla, Bujar Vladi, Arjan Bimo, Bedri Omuri, Adnan Demneri, Antonin Naçi, Millan Baçi, Agustin Kola, Leonard Liti, Sulejman Mema. Trainer: Enver Shehu)

1982-1983 KF Vllaznia
(Ferid Rragami, Faslli Fakja, Bepin Pali, Fatbardh Jera, Hysen Dedja, Azis Gruda, Luan Vukatana, Hysen Zmijani, Viktor Briza, Fatmir Paçrami, Genc Boshnjaku, Ferid Borshi, Isa Sukaj, Astrit Hafizi, Gjergj Kushe, Ardian Bushati, Seit Çanga. Trainer: Ramazan Rragami)

1983-1984 Labinoti
(Zamir Arapi, Luan Deliu, Shkëlqim Asllani, Bujar Gogunja, Edmond Mustafaraj, Ferdinand Lleshi, Roland Agalliu, Vladimir Tafani, Dashamir Luniku, Ardian Popa, Kostandin Rama, Albert Kaloti, Bashkim Staceni, Zyber Bega, Jovan Shegani, Kastriot Vrapi, Muharrem Dosti, Sokol Branica, Sokol Gjuraj, Stavri Mitrollari. Trainer: Frederik Jorgaqi

1984-1985 17 Nëntori
( Mirel Josa, Arben Minga, Millan Baçi, Sulejman Mema, Astrit Ramadani, Anesti Stoja, Halim Mersini, Agustin Kola, Petrit Roga, Skënder Hodja, Artur Lekbello, Bedri Omuri, Shkëlqim Muça, Arjan Bimo, Leonard Liti, Artan Bylyku. Trainer: Enver Shehu)

1985-1986 KS Dinamo
(Muhedin Targaj, Genc Ibro, Eduart Abazi, Pjerin Noga, Luan Zenuni, Agim Canaj, Naum Kove, Arben Ndreu, Ilir Bozhiqi, Ilir Luarasi, Arjan Stafa, Ardian Jançe, Arben Vila, A. Goxhaj, Arben Duka, Vangjush Thimio, Durim Kuqi, Sulejman Demollari. Trainer: Fatmir Frashëri)

1986-1987 FK Partizani

(Perlat Musta,Shpetim Duro,Kristaq Eksarko,Ylli Shehu,Adnan Ocelli etj...Trainer:Neptun Bajko)

1988 17 Nëntori
(Halim Mersini, Bujar Sharra, Fatos Daja, Skender Hodja, Artur Lekbello, Krenar Alimehmeti, Fatjon Kepi, Ardian Ruci, Bedri Omuri, Mirel Josa, Anesti Stoja, Shkelqim Muca, Arben Minga, Astrit Ramadani, Artan Sako, Florian Riza, Agustin Kola, Sinan Bardhi, Leonard Liti, Albert Fortuzi, Fatbardh Ismali, David Papadhopulli. Trainer: Shyqyri Rreli)

1989 17 Nëntori
(Halim Mersini, Bujar Sharra, Astrit Ramadani, Skender Hodja, Artur Lekbello, Krenar Alimehmeti, Sinan Bardhi, Leonard Liti, Bedri Omuri, Mirel Josa, Anesti Stoja, Shkelqim Muca, Arben Minga, Agustin Kola, Florian Riza, Artan Sako, Fatos Daja, Ardian Ruci, Fatbardh Ismaili, Fatjon Kepi, Shkelqim Lekbello, Renis Hyka, Artan Luzi, Ardian Mema. Trainer: Shyqyri Rreli)

1990 KS Dinamo

1991 FK Flamurtari

1992 KF Vllaznia
(Dani, Nako, H. Dedja, Pashaj, Shpuza, Noga, Ç. Basha, Premçi, Bushati, A. Gruda, Billa, Ymeri, Tepelia, Bisha, Hoxha, Lika, Martini, Keçi, Filipi. Trajner: A. Hafizi)

1993 FK Partizani

1994 KF Teuta

1995 KF Tirana
(Auron Miloti, Indrit Fortuzi, Erion Kasmi, Thoma Kokuri, Saimir Malko, Alpin Gallo, Nevil Dede, Afrim Tole, Anesti Stoja, Ardian Mema, Dritan Baholli, Artan Kukli, Edmond Sula, Sokol Prenga, Amarildo Zela, Klorend Fejzolli, Arben Minga, Agustin Kola, Endi Hyka, Frenkli Dhales, Blendi Nallbani, Eldorado Merkoci, Lulian Mulleti. Trainer: Shkelqim Muca)

1996 KF Tirana
(Auron Miloti, Nordik Ruhi, Saimir Malko, Alpin Gallo, Arben Minga, Krenar Alimehmeti, Ardian Mema, Artan Kukli, Blendi Nallbani, Eriton Kasmi, Florian Riza, Sokol Bulku, Eldorado Merkoci, Nevil Dede, Edmond Sula, Endi Hyka, Nikolin Coclli, Alban Bushi, Elvin Cassli, Indrit Fortuzi, Devis Ismaili, Agustin Kola, Skender Mergjyshi, Lulian Mulleti, Taulant Stermasi. Trainer: Sulejman Mema)

1997 KF Tirana
(Auron Miloti, Blendi Nallbani, Lulzim Hushi, Alpin Gallo, Nevil Dede, Krenar Alimehmeti, Ardian Mema, Artan Kukli, Alvaro Zalla, Florian Riza, Nikolin Coclli, Eldorado Merkoci, Agustin Kola, Sokol Bulku, Indrit Fortuzi, Devis Ismaili, Sparti Domi, Taulant Stermasi, Nordik Ruhi, Rigels Kapllani, Eriton Kasmi, Alban Bushi, Elton Shaba, Elvis Sina. Trainer: Enver Shehu)

1998 KF Vllaznia
(Grima, Mustafa, P. Martini, A. Noga. I. Dibra, L. Zmijani, I. Ymeri, S. Lici, S. Osja, K. Osmani, Gj. Shllaku, A. Xhahysa, A. Premçi, A. Cungu, E. Kraja, F. Volumi, L. Jahja, V. Sinani, E. Muçiçi. Trajner: H. Dedja)

1999 KF Tirana
(Ardian Mema, Nikolin Coclli, Klodian Duro, Saimir Malko, Devi Muka, Alket Zeqo, Alpin Gallo, Blendi Nallbani, Krenar Alimehmeti, Alban Tafaj, Eldorado Merkoci, Sokol Prenga, Nevil Dede, Rezart Dabulla, Elvis Sina, Sokol Ishka, Ervin Bulku, Sokol Bulu, Isli Hidi, Taulant Stermasi, Oltion Osmani, Marian Liti, Agron Xhafa, Saimir Iljazi, Ervin Karaj, Rezart Karaj, Nordik Ruhi, Devis Ismaili. Trainer: Sulejman Mema)

2000 KF Tirana
(Blendi Nallbani, Elvis Sina, Rezart Dabulla, Nevil Dede, Krenar Alimehmeti, Alban Tafaj, Ervin Bulku, Enkli Memishi, Zoltan Kenesei (HUN), Johan Driza, Anesti Vito, Peter Sutori (HUN), Erion Rizvanolli, Florian Riza, Isli Hidi, Sokol Bulku, Alpin Gallo, Sokol Ishka, Julian Kapaj, Gentian Lici, Ardian Mema, Sokol Prenga, Nordik Ruhi, Fatjon Ymeri, Laszlo Vukovics (HUN), Matyas Lazar (HUN). Trainer: Shkelqim Muca)

2001 KF Vllaznia
(Kërstaiç, Osja, Beqiri, D.Osmani, Zmijani, Gjokoviç, Camaj, Duro, Patushi, Belisha, Bylykbashi, Sinani, Lici, Martini, Kotrri, Kaçi, Jahja, Doçi, Ndoja,Teli, K.Osmani, Plori, Mustafa, S.Marash, Hasani, Trajner: D.Haxhiosmanoviç)

2002 KS Dinamo

2003 KF Tirana
(Emmanuel Ndubuisi Egbo, Isli Hidi, Glend Tafaj, Alban Tafaj, Nevil Dede, Elvis Sina, Rezart Dabulla, Gentian Hajdari, Rudi Vata, Jan Veenhof, Suad Lici, Ansi Agolli, Florian Manastirliu, Sajmir Patushi, Fjodor Xhafa, Ardian Mema, Ervin Bulku, Sokol Bulku, Erald Begolli, Redi Jupi, Daniele Zaccanti, Devi Muka, Arian Veraj, Sokol Prenga, Indrit Fortuzi, Eldorado Merkoci, Mahir Halili. Trainer: Fatmir Frasheri)

2004 KF Tirana
( Emmanuel Egbo, Isli Hidi, Gentian Tafaj, Alban Tafaj, Nevil Dede, Elvis Sina, Rezart Dabulla, Gentian Hajdari, Luan Pinari, Alban Muca, Suad Lici, Ansi Agolli, Saimir Patushi, Sokol Bulku, Devi Muka, Indrit Fortuzi, Mahir Halili, Eldorado Merkoci, Fjodor Xhafa. Trainer: Mirel Josa)

2005 KF Tirana
(Blendi Nallbani, Elvis Sina, Alban Tafaj, Ervin Bulku, Altin Rraklli, Eldorado Merkoçi, Devi Muka, Ansi Agolli, Gentian Hajdari, Egert Bakalli, Fjodor Xhafa, Saimir Patushi, Geri Çipi, Isli Hidi, Rezart Dabulla, Ervin Fakaj, Ardit Beqiri, Ardian Behari. Trainer: Sulejman Starova)

2006 KF Elbasani

2007 KF Tirana
(Isli Hidi, Elvis Sina, Orjand Abazaj, Nevil Dede, Errand Xhafa, Endrit Vrapi, Devi Muka, Hetlem Çapja, Jetmir Sefa, Egert Bakalli, Jahmir Hyka, Klodian Duro, Daniel Xhafaj, Indrit Fortuzi, Blendi Nallbani, Gentian Hajdari, Erald Deliallisi, Florenc Arapi, Eldorado Merkoçi. Trainer: Sulejman Starova)

2008 KS Dinamo

2009 KF Tirana
(Blendi Nallbani, Abraham Alechenwu, Bledar Devolli, Rezart Dabulla, Tefik Osmani, Entonio Pashaj, Laurent Mohellebi, Jetmir Sefa, Arbër Abilaliaj, Blerti Hajdari, Sabien Lilaj, Andi Lila, Pece Korunovski, Migen Metani, Gerard Tusha, Nertil Ferraj, Devi Muka. Trainer: Alban Tafaj)

2010 KS Dinamo

2011 KS Skënderbeu

2012 KS Skënderbeu

2013 KS Skënderbeu

2014 KS Skënderbeu

2015 KS Skënderbeu

2016 KS Skënderbeu

2017 FK Kukësi

2018 KS Skënderbeu

2019 FK Partizani

2020 KF Tirana

2021 KF Teuta

2022 KF Tirana

2023 FK Partizani

2024 KF Egnatia

Ekipet kampion që kanë yje ne fanellë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e yllit në fanellë lindi si ide në Itali nga Umberto Agnelli i cili vendosi të vlersojë ekipin e Juventusit në vitin 1958 me rastin e fitores se dhjetë të kampionatit italian. Kjo formulë u pëlqye dhe u adoptua nga shumë vende të tjera në botë me formula të ndryshme.

Yllin në fanellë në Superligën Shqiptare e mban ekipi që ka mbi 10 kampionate të fituara. Aktualisht janë vetëm tre ekipet që kanë yje mbi stemë dhe fanelë (të tre janë ekipet e kryeqytetit)ː KF Tirana, KS Dinamo dhe FK Partizani. Ekipi i vetëm që ka dy yje në fanellë është ekipi i Tiranës, që mban dy yje të verdhë mbi stemën dhe fanelën e ekipit që përfaqësojnë 27 kampionatet e fituara.

Formula e dhënies së yllit në kampionate të huaja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Në kampionatin gjerman të Bundesliga-ës merr 1 yll ekipi që shpallet 3 herë kampion, 2 yje për 5 kampionate të fituara, 3 yje për 10 kampionate, 4 për 20 kampionatë dhe pas 20 kampionatesh të fituara nga i njëjti ekip jepet veç 1 yll për çdo 10 kampionate të tjera të fituara. Aktualisht ekipi me më shumë yje është ai i FC Bayern München me 4 yje në stemë.
 • Në kampionatin turk formula është 1 yll për çdo 5 kampionate të fituara.
 • Në kampionatin skocez formula është 1 yll për çdo 10 kampionate të fituara. Ekipi me më shumë yje është Glasgow Rangers ai është shpallur 54 herë kampion i Skocisë.
 1. ^ Leonard Karaj (30 janar 2013). "Vendos me votë asambleja, tre kampionatet e luftës do t'i takojnë Tiranës dhe Vllaznisë". Panorama Sport. Marrë më 23 gusht 2020.
 2. ^ "Trukimet/ Komisioni i Etikës vendos: Skënderbeut i hiqet titulli kampion". BalkanWeb.com. 23 qershor 2017. Marrë më 4 shtator 2020.
 3. ^ peshkupauje.com
 4. ^ "RSSSF". Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2023. Marrë më 19 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Giovanni Armillotta: "Drejt njohjes së tre Kampionate Kombëtare të Luftës: 1939, 1940 dhe 1942"". Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2018. Marrë më 5 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ KF Tirana Info
 7. ^ "Fanatics' House • Shiko temën - Kampionatet e kohës së Luftës II Botërore". sktirana.com. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2013. Marrë më 5 janar 2012.
 8. ^ "FutbolliShqiptar.net - Lajme: Tirana kerkon dy titujt e Luftes". partizani.net. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2012. Marrë më 5 janar 2012.
 9. ^ "Letër drejtuar Z.Mero Baze". Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2012. Marrë më 5 janar 2012.
 10. ^ "Do të njihen Kampionatet e Luftës". Sporti Shqiptar. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2012. Marrë më 21 dhjetor 2012.
 11. ^ "AFA's General Assembly: Kampionatet e Luftës nuk njihen nga Asambleja". partizani.net. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2014. Marrë më 23 maj 2013.
 12. ^ Balkanweb

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]