Kategoria e Parë 1937

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1937. Ky ishte Kampionati i 7të i Shqipërisë.

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1936. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1939.

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 SK Tirana 18 17 1 0 74 8 35
2 Bashkimi Shkodran 18 14 1 3 55 15 29
3 SK Kavaja 18 10 2 6 49 20 22
4 Skënderbeu Korçë 18 9 2 7 22 31 20
5 Bashkimi Elbasanas 18 7 3 8 28 28 17
6 Bardhyli Lezhë 18 6 3 9 22 42 15
7 Dragoj Pogradeci 18 4 5 9 18 36 13
8 Teuta Durrës 18 4 3 11 13 35 11
9 Ismail Qemali 18 3 4 11 10 43 10
10 Tomori Berat 18 3 4 11 17 50 8
SKT BAS SKK KSK KSE KSB KSP KTD KSV KTB
SK Tirana 4:1 2:0 2:0 4:1 11:0 8:0 8:0 2:0 5:1
Bashkimi Shkodran 0:2 3:1 3:0 4:1 7:0 5:0 1:0 6:0 7:0
SK Kavaja 1:2 2:0 3:0 5:3 5:0 3:0 3:0 9:1 8:0
KS Skënderbeu Korçë 1:5 1:3 2:1 0:2 2:1 1:1 1:0 5:0 0:2
Bashkimi Elbasanas 0:2 1:3 2:0 3:0 0:0 0:0 0:0 2:0 4:1
Bardhyli Lezhë 2:2 1:2 3:1 3:4 2:0 1:2 1:0 1:1 2:0
Dragoj Pogradeci 1:4 0:2 1:1 1:2 2:1 1:2 4:1 1:1 2:0
Teuta Durrës 0:2 2:4 0:3 0:1 1:2 2:1 1:0 2:1 1:1
Ismail Qemali 0:4 0:0 0:2 0:0 0:4 2:0 1:0 1:2 2:1
Tomori Berat 0:5 0:4 1:1 1:2 4:2 0:2 2:2 1:1 2:0

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. SK Tirana[1]
Logo KF Tirana

Rudolf Gurashi, Qamil Zebishti, Prokop Skuka, Foto Janku, Sllave Llambi, Adem Karapici, Miço Plluska, Ludovik Jakova, Hasan Balla, Hot Mirdita, Riza Lushta, Mark Gurashi, Emil Hajnali, Ramiz Kashariqi, Maliq Petrela, Zyber Lisi, Myslym Alla - Trainer: Selman Stermasi.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ RSSSF.com