Kategoria e Parë 1958

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1958
Sezoni 1958
Fituesi Partizani
Zbritjet Lokomotiva
Golshënuesi
më i mirë
Enver Shehu (17 nëntori)
Refik Resmja (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1957 Kategoria e Parë
1959
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1958.

Ky ishte Kampionati i 24-të i Shqipërisë. Nisi më 9 mars, 1958 dhe përfundoi më 29 qershor, 1958[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 14 7 5 2 27 12 19
2 Besa 14 7 4 3 33 17 18
3 17 nëntori 14 4 9 1 15 9 17
4 Dinamo 14 6 4 4 28 18 16
5 Skënderbeu 14 3 6 5 9 16 12
6 Vllaznia 14 3 5 6 14 22 11
7 Flamurtari 14 3 4 7 11 21 10
8 Lokomotiva 14 3 3 8 11 20 9

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Partizani Tirana
Logo KS Partizani Tirana

Sulejman Maliqati, Mico Papadhopulli, Besim Fagu, Fatbardh Deliallisi, Mico Ndini, Gani Merja, Nexhmedin Caushi, Roza Haxhiu, Refik Resmja, Kolec Kraja, Simon Deda, V. File, Fadil Vogli, Nikolle Bespalla, Robert Jashari, Lin Shllaku, Tomorr Shehu. Trainer: Rexhep Spahiu.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta