Jump to content

Kategoria e Parë 1984-85

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1984-85
Sezoni 1984-85
Fituesi 17 Nëntori
Zbritjet KS Besa
Skënderbeu
Golshënuesi
më i mirë
Arben Minga (17 Nëntori)
Vaslli Fakja (Vllaznia)
‹‹ Kategoria e Parë 1983-84 Kategoria e Parë
1985-86
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1984-85.

Ky ishte Kampionati i 49-të i Shqipërisë. Nisi më 8 shtator, 1984 dhe përfundoi më 9 qershor, 1985[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 Nëntori 26 15 9 2 45 22 39
2 Dinamo 26 13 7 6 42 22 33
3 Vllaznia 26 13 3 10 33 23 29
4 Partizani 26 12 5 9 26 19 29
5 Flamurtari 26 8 11 7 22 20 27
6 Tomori 26 9 9 8 20 23 27
7 Luftëtari 26 8 10 8 24 24 26
8 Traktori 26 7 10 9 15 28 24
9 Besëlidhja 26 8 8 10 18 32 24
10 Lokomotiva 26 7 9 10 25 26 23
11 Labinoti 26 7 9 10 28 32 23
12 Naftëtari 26 6 11 9 23 29 23
13 Besa 26 7 8 11 28 32 22
14 Skënderbeu 26 3 9 14 15 32 15

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. 17 Nëntori
Logo KF Tirana

Mirel Josa, Arben Minga, Millan Baci, Sulejman Mema, Astrit Ramadani, Anesti Stoja, Halim Mersini, Agustin Kola, Petrit Roga, Skender Hodja, Artur Lekbello, Bedri Omuri, Shkelqim Muca, Arjan Bimo, Leonard Liti, Artan Bylyku. Trajner: Enver Shehu.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2012. Marrë më 17 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)