Kategoria e Parë 1968

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1968
Sezoni 1968
Fituesi 17 nëntori
Zbritjet Tomori
Ylli i Kuq
Golshënuesi
më i mirë
Skënder Hyka (17 nëntori)
‹‹ Kategoria e Parë 1966-67 Kategoria e Parë
1969-70
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1968.

Ky ishte Kampionati i 33-të i Shqipërisë. Nisi më 1968 dhe përfundoi më 1968[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 nëntori 26 21 3 2 63 20 45
2 Partizani 26 19 6 1 62 19 44
3 Dinamo 26 18 2 6 68 28 38
4 Vllaznia 26 14 6 6 43 23 34
5 Flamurtari 26 9 7 10 35 34 25
6 Labinoti 26 9 5 12 37 44 23
7 Lokomotiva 26 7 9 10 22 31 23
8 Skënderbeu 26 6 9 11 27 32 21
9 Traktori 26 8 5 13 28 40 21
10 Luftëtari 26 7 7 12 22 51 21
11 Besa 26 6 8 12 19 25 20
12 Apolonia 26 4 11 11 24 40 19
13 Tomori 26 6 6 14 19 42 18
14 Ylli i Kuq 26 4 4 18 19 59 12

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. 17 nëntori
Logo KF Tirana

Bujar Tafaj, Shpetim Habibi, Fatmir Frasheri, Perikli Dhales, Osman Mema, Ali Mema, Luigj Bytyci, Niko Xhacka, Pavllo Bukoviku, Josif Kazanxhi, Skender Hyka, Bahri Ishka, Petraq Ikonomi, Arben Cela, Petrit Nurishmi, Tomorr Gjoka, Gezim Kasmi. Trajner: Myslym Alla.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta