Kategoria Superiore 2018–19

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2018-2019
Kategoria Superiore 2018–19
Kategoria Superiore 2018–19
Sezoni 2018-2019
Skuadrat 10 skuadra
Ndeshjet 135
‹‹ 2017–18 2019–20 ››

Kategoria Superiore 2018-2019 është sezoni i 80të Zyrtar, ose i 83të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni fillon në Gusht, 2018 dhe mbaron në Maj, 2019. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Skënderbeu Korçë janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të tetë në historinë e klubit.

Ndryshimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2018-2019 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumet dhe vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi dhe sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kategorinë Superiore 2018-2019 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Faza e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Partizani (C) 36 20 10 6 45 22 +23 70 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i parë kualifikues
2 Kukësi 36 17 8 11 42 29 +13 59 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[a]
3 Teuta 36 15 12 9 43 36 +7 57
4 Skënderbeu[b] 36 17 4 15 45 30 +15 55
5 Flamurtari[c] 36 15 9 12 35 32 +3 54
6 Laçi 36 12 13 11 33 30 +3 49 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[a]
7 Tirana 36 12 11 13 44 35 +9 47
8 Luftëtari 36 13 8 15 37 39 −2 47
9 Kastrioti (R) 36 12 6 18 35 53 −18 42 Zbritje në Kategorinë e Parë
10 Kamza[d] (R, D) 36 4 5 27 13 66 −53 17 I përjashtuar nga liga
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(C) ?; (D) ?; (R) ?
Notes:
  1. ^ a b Meqenëse fituesit e Kupës së Shqipërisë 2018–19, Kukësi u kualifikuan në kompeticionet evropiane në bazë të pozicionit të ligës, vendi i dhënë për fituesit e kupës iu kalua ekipit të vendit të gjashtë. Laçi, pasi ekipi i vendit të katërt dhe ai i pestë nuk arritën të pajisen me licencën e UEFA-s.
  2. ^ Në mars 2018, Skënderbeu u dënua me 10 vjet përjashtim nga garat e klubeve të UEFA-s për shkak të trukimit të ndeshjeve.[2]
  3. ^ Flamurtari nuk arriti të marrë licencën e UEFA-s.
  4. ^ Kamza u përjashtua nga liga dhe ra në Kategorinë e Dytë për sezonin e ardhshëm, pas një incidenti të dhunshëm në ndeshjen kundër Laçit në kuadër të xhiros së 24-të. [3]

Statistikat e sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]