Kategoria Superiore 2019–20

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2019-2020
Kategoria Superiore 2019–20
Kategoria Superiore 2019–20
Sezoni 2019-2020
Skuadrat 10 skuadra
Liga e Kampioneve KF Tirana
Ndeshjet 135
‹‹ 2018–19 2020–21 ››

Kategoria Superiore 2019-2020 është sezoni i 81të Zyrtar, ose i 84të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni fillon në Gusht, 2019 dhe mbaron në Gusht, 2020. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

KF Tirana janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të 25të në historinë e klubit.

Ndryshimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2019-2020 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Vendi i 8të luan një ndeshje të vetme play-out me vendin e dytë të Kategorisë së Parë.

Ndryshimet menaxheriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumet dhe vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi dhe sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kategorinë Superiore 2019-2020 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu:

Faza e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu:

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Tirana (C) 36 21 7 8 67 35 +32 70 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i parë kualifikues
2 Kukësi 36 19 9 8 59 31 +28 66 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues
3 Laçi 36 19 7 10 61 34 +27 64
4 Skënderbeu 36 17 7 12 42 43 −1 58
5 Teuta 36 15 12 9 41 34 +7 57 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[a]
6 Partizani 36 15 8 13 51 40 +11 53
7 Bylis 36 12 15 9 46 38 +8 51
8 Vllaznia (O) 36 12 10 14 36 41 −5 46 Kualifikimi për në play off-in e rënies
9 Flamurtari (R) 36 2 9 25 32 72 −40 15 Zbritje në Kategorinë e Parë
10 Luftëtari (R) 36 2 8 26 19 86 −67 14
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni. [2]
(C) ?; (O) Fituesi i play-off-it; (R) ?
Notes:
  1. ^ Teuta u kualifikua në raundin e parë kualifikues të Europa League si fitues i Kupës së Shqipërisë 2019–20.

Statistikat e sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]