Jump to content

Kategoria e Parë 1992-93

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1992-93
Sezoni 1992-93
Fituesi KF Partizani
Zbritjet KS Kastrioti
KF Tomori
KS Pogradeci
Golshënuesi
më i mirë
Edmond Dosti (KF Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1991-92 Kategoria e Parë
1993-94
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1992-93.

Ky ishte Kampionati i 57-të i Shqipërisë. Nisi më 6 shtator, 1992 dhe përfundoi më 9 maj, 1993[1].

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KF Partizani 30 17 9 4 53 22 43
2 KS Teuta 30 15 8 7 32 21 38
3 KS Besa 30 14 9 7 42 22 37
4 KS Vllaznia 30 15 7 8 44 26 37
5 KS Elbasani 30 12 7 11 36 32 29
6 KS Dinamo 30 10 9 11 32 33 28
7 KF Apolonia 30 9 10 11 41 43 28
8 KS Lushnja 30 10 8 12 30 35 28
9 KF Albpetrol 30 10 8 12 38 48 28
10 KF Laçi 30 11 6 13 26 37 27
11 KF Tirana 30 7 13 10 24 28 27
12 KF Sopoti 30 9 9 12 36 41 27
13 FK Flamurtari 30 8 11 11 28 34 27
14 KS Kastrioti 30 8 10 12 29 32 26
15 KF Tomori 30 11 3 16 28 53 25
16 KS Pogradeci 30 8 5 17 26 38 21

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. Partizani Tirana
Logo KF Partizani

Klodian Papa, Shahin Berberi, Adnan Ocelli, Afrim Myftari, Ilir Shulku, Artan Bano, Alfons Muca, Sokol Meta, Altin Satka, Ardian Zhenga, Alban Tafaj, Andon Nikolla, Fabian Ziu, Edmond Dosti, Nikolin Coclli, Dritan Hoxha, Gert Jashari, Erjon Kasmi, Amarildo Zela, Denis Ndoci, Ardian Zhupa, Avenir Dani, Marko Pelinxhi, Ylli Shehu, Gent Lici, Ardian Aliaj, Edvin Kumaj. Trajner: Sulejman Starova.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2012. Marrë më 18 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)