Jump to content

2005–06 Kategoria Superiore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kategoria Superiore 2005-06)
Kategoria Superiore 2005-06
Sezoni 2005-06
Fituesi KS Elbasani
Zbritjet KF Skënderbeu
KS Lushnja
Golshënuesi
më i mirë
Hamdi Salihi (KF Tirana)
‹‹ Kategoria Superiore 2004-05 Kategoria Superiore
2006-07
 ››

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 2005-06.

Ky ishte Kampionati i 70të i Shqipërisë. Nisi më 27 gusht, 2005 dhe përfundoi më 13 maj, 2006[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KS Elbasani 36 21 10 5 50 22 73
2 KF Tirana 36 17 11 8 54 33 62
3 KS Dinamo 36 17 10 9 53 35 61
4 KF Partizani 36 18 6 12 51 35 60
5 KS Besa 36 13 7 16 49 42 46
6 KS Vllaznia 36 13 6 17 39 45 45
7 KS Shkumbini 36 12 7 17 31 49 43
8 KS Teuta 36 11 9 16 32 45 42
9 KF Skënderbeu 36 12 6 18 33 50 42
10 KS Lushnja 36 5 10 21 22 58 25

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. KS Elbasani
Logo KS Elbasani

Nuk është plotësuar ende.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta