Kategoria e Parë 1955

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1955
Sezoni 1955
Fituesi Dinamo
Skuadrat Spartaku Tiranë
Puna Elbasan
Puna Gjirokastër
Golshënuesi
më i mirë
Skënder Jareci (Dinamo)
Refik Resmja (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1954 Kategoria e Parë
1956
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1955.

Ky ishte Kampionati i 21-të i Shqipërisë. Nisi më 6 mars, 1955 dhe përfundoi më 29 nëntor, 1955[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 30 25 5 0 74 9 55
2 Partizani 30 26 3 1 96 15 55
3 Puna Tiranë 30 16 5 9 50 35 37
4 Dinamo Shkodër 30 13 7 10 46 41 33
5 Puna Shkodër 30 11 10 9 30 22 32
6 Dinamo Durrës 30 10 11 9 34 28 31
7 Puna Vlorë 30 10 11 9 33 37 31
8 Luftëtari Sh.B.E.Hoxha 30 11 9 10 38 46 31
9 Puna Korçë 30 10 8 12 37 37 28
10 Puna Kavajë 30 8 11 11 37 49 27
11 Tekstilisti Stalin 30 7 11 12 28 39 25
12 Puna Berat 30 8 9 13 34 53 25
13 Puna Durrës 30 6 11 13 25 40 23
14 Spartaku Tiranë 30 6 10 14 36 46 22
15 Puna Elbasan 30 5 9 16 20 53 19
16 Puna Gjirokastër 30 2 2 26 14 82 6

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. KS Dinamo

Qemal Vogli, Leonidha Dashi, Shyqri Rreli, Besim Borici, Muhamet Vila, Xhevdet Shaqiri, Skender Jareci, Stavri Lubonja, Hamdi Bakalli, Skender Begeja, Esat Beliu, Qamil Alluni, Grigor Sheshi, Hysen Verria, Dhimitraq Gjyli, Zihni Gjinali. Trajner: Zihni Gjinali.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta