Kategoria e Parë 1993-94

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kategoria Superiore 1993-94
Sezoni 1993-94
Fituesi KS Teuta
Zbritjet KS Lushnja
KF Sopoti
Golshënuesi
më i mirë
Edi Martini (KS Vllaznia) 14 gola
‹‹ Kategoria e Parë 1992-93 Kategoria e Parë
1994-95
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1993-94.

Ky ishte Kampionati i 58-të i Shqipërisë. Nisi më 4 shtator, 1993 dhe përfundoi më 30 prill, 1994[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[redakto | përpunoni burim]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KS Teuta 26 14 9 3 37 9 37
2 KF Tirana 26 13 7 6 36 16 33
3 FK Flamurtari 26 11 8 7 26 21 30
4 KS Vllaznia 26 11 6 9 33 28 28
5 KF Partizani 26 6 13 7 27 25 25
6 KS Dinamo 26 5 15 6 25 27 25
7 KF Apolonia 26 8 9 9 25 28 25
8 KS Elbasani 26 9 7 10 26 30 25
9 KF Albpetrol 26 8 8 10 31 31 24
10 KS Besëlidhja 26 9 6 11 27 33 24
11 KS Besa 26 8 8 10 24 37 24
12 KF Laçi 26 8 7 11 32 36 23
13 KS Lushnja 26 7 9 10 20 25 23
14 KF Sopoti 26 6 6 14 19 42 18

Përbërja e skuadrës fituese[redakto | përpunoni burim]

1. Teuta Durrës
Logo KS Teuta

Kujtim Shtama, Xhevahir Kapllani, Ardian Abazi, Eugen Xhakoni, Shpetim Kapidani, Anesti Qendro, Ardian Dashi, Mikel Furrxhi, Bajram Fraholli, Alvaro Zalla, Ilir Alliu, Alban Mehmeti, Ardian Bushi, Elton Koca, Artan Vila, Dashamir Disha, Enkelejd Dobi, Marenglen Xhai, Fatos Kuci, Ilir Bushi, Gentjan Begeja, Gazmend Canaku, Elvis Kalaja. Trajner: Haxhi Ballgjini.

Literatura[redakto | përpunoni burim]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Giovanni Armillotta