Jump to content

Kategoria e Parë 1962-63

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1962-63
Sezoni 1962-63
Fituesi Partizani
Zbritjet Korabi
Golshënuesi
më i mirë
Robert Jashari (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1961 Kategoria e Parë
1963-64
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1962-63.

Ky ishte Kampionati i 28-të i Shqipërisë. Nisi më 1962 dhe përfundoi më 1963[1].

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 22 15 6 1 53 15 36
2 Dinamo 22 11 10 1 43 25 32
3 Besa 22 13 5 4 41 23 31
4 17 nëntori 22 7 10 5 33 28 24
5 Labinoti 22 8 6 8 37 32 22
6 Lokomotiva 22 7 7 8 29 36 21
7 Flamurtari 22 7 6 9 26 27 20
8 Skënderbeu 22 6 7 9 21 25 19
9 Vllaznia 22 5 8 9 27 29 18
10 Tomori 22 5 8 9 9 27 18
11 Traktori 22 4 7 11 17 42 15
12 Korabi 22 1 6 15 8 48 8

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. Partizani Tirana
Logo Partizani Tirana

Sulejman Maliqati, Mikel Janku, Fatbardh Deliallisi, Famir Frasheri, Mico Papadhopulli, Mico Ndini, Kolec Kraja, Panajot Pano, Refik Resmja, Robert Jashari, Iljaz Dingu, Osman Mema, Tomorr Shehu, Vaso Konomi, Gani Merja, Pavllo Bukoviku, Qamil Alluni, Lin Shllaku, Luigj Bytyci, Kristaq Gogoni, Ktona. Trajner: Loro Borici.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2011. Marrë më 14 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)