Jump to content

Kategoria e Parë 1985-86

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1985-86
Sezoni 1985-86
Fituesi Dinamo
Zbritjet Besëlidhja
Shkëndija Tiranë
Golshënuesi
më i mirë
Kujtim Majaci (Apolonia)
‹‹ Kategoria e Parë 1984-85 Kategoria e Parë
1986-87
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1985-86.

Ky ishte Kampionati i 50-të i Shqipërisë. Nisi më 7 shtator, 1985 dhe përfundoi më 18 maj, 1986[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 26 15 8 3 49 20 38
2 Flamurtari 26 15 8 3 42 20 38
3 17 Nëntori 26 16 5 5 57 29 37
4 Partizani 26 11 9 6 34 28 31
5 Lokomotiva 26 9 12 5 31 22 30
6 Vllaznia 26 11 7 8 42 29 29
7 Apolonia 26 9 8 9 35 40 26
8 Luftëtari 26 7 8 11 22 34 22
9 Traktori 26 7 8 11 24 43 22
10 Tomori 26 8 5 13 31 37 21
11 Labinoti 26 8 5 13 26 36 21
12 Naftëtari 26 7 6 13 32 46 20
13 Besëlidhja 26 4 10 12 17 27 18
14 Shkëndija Tiranë 26 2 7 17 17 48 11

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Dinamo Tirana

Muhedin Targaj, Genc Ibro, Eduart Abazi, Pjerin Noga, Luan Zenuni, Agim Canaj, Naum Kove, Arben Ndreu, Ilir Bozhiqi, Ilir Luarasi, Arjan Stafa, Ardian Jance, Arben Vila, A. Goxhaj, Arben Duka, Vangjush Thimio, Durim Kuqi, Sulejman Demollari. Trajner: Fatmir Frasheri.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2012. Marrë më 17 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)