Jump to content

Kategoria e Parë 1987-88

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1987-88
Sezoni 1987-88
Fituesi 17 Nëntori
Zbritjet Luftëtari
Tomori
31 korriku
Golshënuesi
më i mirë
Agustin Kola (17 Nëntori)
‹‹ Kategoria e Parë 1986-87 Kategoria e Parë
1988-89
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1987-88.

Ky ishte Kampionati i 52-të i Shqipërisë. Nisi më 30 gusht, 1987 dhe përfundoi më 29 maj, 1988[1].

Sezoni i rregullt

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 Nëntori 26 11 11 4 41 20 33
2 Flamurtari 26 10 9 7 38 27 29
3 Labinoti 26 10 9 7 22 19 29
4 Apolonia 26 11 6 9 36 28 28
5 Besa 26 8 12 6 28 22 28
6 Vllaznia 26 11 6 9 30 26 28
7 Besëlidhja 26 9 10 7 24 28 28
8 Lokomotiva 26 9 9 8 27 28 27
9 Partizani 26 9 8 9 38 34 26
10 Skënderbeu 26 8 10 8 17 26 26
11 Dinamo 26 7 11 8 33 32 25
12 Luftëtari 26 7 10 9 19 19 24
13 Tomori 26 8 7 11 29 34 23
14 31 Korriku 26 3 4 19 22 61 10
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 Nëntori 36 18 12 6 59 29 48
2 Flamurtari 36 15 11 10 55 38 41
3 Labinoti 36 14 11 11 31 33 39
4 Apolonia 36 16 6 14 51 43 38
5 Besa 36 11 13 12 38 36 35
6 Vllaznia 36 13 8 15 40 42 34
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
7 Lokomotiva 36 11 16 9 34 35 38
8 Besëlidhja 36 12 14 10 38 42 38
9 Partizani 36 12 13 11 51 44 37
10 Skënderbeu 36 11 14 11 26 33 36
11 Dinamo 36 10 14 12 41 42 34
12 Luftëtari 36 11 11 14 31 34 33

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. 17 Nëntori
Logo KF Tirana

Halim Mersini, Bujar Sharra, Fatos Daja, Skender Hodja, Artur Lekbello, Krenar Alimehmeti, Fatjon Kepi, Ardian Ruci, Bedri Omuri, Mirel Josa, Anesti Stoja, Shkelqim Muca, Arben Minga, Astrit Ramadani, Artan Sako, Florian Riza, Agustin Kola, Sinan Bardhi, Leonard Liti, Albert Fortuzi, Fatbardh Ismali, David Papadhopulli. Trajner: Shyqyri Rreli.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 17 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)