Kategoria e Parë 1966-67

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kategoria Superiore 1966-67
Sezoni 1966-67
Fituesi Dinamo
Golshënuesi
më i mirë
Medin Zhega (Vllaznia)
‹‹ Kategoria e Parë 1965-66 Kategoria e Parë
1968
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1966-67.

Ky ishte Kampionati i 32-të i Shqipërisë. Nisi më 1966 dhe përfundoi më 1967[1]. Ky kampionat nuk është njohur zyrtarisht nga UEFA.

Klasifikimi dhe rezultatet*[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 22 17 4 1 59 19 38
2 17 Nëntori* 19 15 3 1 42 14 33
3 Besa 22 9 8 5 23 15 26
4 Skënderbeu 22 9 7 6 24 13 25
5 Partizani* 19 9 7 3 36 18 25
6 Vllaznia 22 10 5 7 33 29 25
7 Tomori 22 7 5 10 20 27 19
8 Labinoti 22 6 5 11 18 30 17
9 Lokomotiva 22 3 10 9 13 24 16
10 Traktori 22 4 8 10 19 34 16
11 Flamurtari 22 2 8 12 19 38 12
12 KS Luftëtari 22 2 6 14 13 46 10
  • Javën e 19të, 3 javë para përfundimit të Kampionatit, luhej derbi 17 Nëntori - Partizani mbyllur pas 90 minutave me rezultatin 2-1 për 17 Nëntorin. Pas mbarimit të rregullt të krejt ndeshjes dhe me një frymë normale tifozerie edhe në shkallët e stadiumit, në dhomat e zhveshjes pati vetëm një konfrontim momental nervash mes dy lojtarëve kundërshtarë që nuk pati fare ndikim në mbarëvajtjen e ndeshjes brenda apo jashtë fushës. Papritur të nesërmen, Komisionet e Federatës, me vendim dhe ndikim të drejtpërdrejtë të Qeverisë, vendosën që këtë ndeshje ta deklarojnë humbje 0-3 për të dyja ekipet dhe në vazhdimësi 3 ndeshjet e mbetura me kundërshtarët e rradhës u vendos të deklarohen të gjitha humbje në favor të ekipeve kundërshtare. Në këtë mënyrë, Dinamo, e ndodhur deri në atë moment pas 17 Nëntorit në renditje, i fitoi ndeshjet e mbetura dhe iu dha titulli kampion.

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Dinamo Tirana
Logo KS Dinamo

Jani Rama, Andrea Bardhoshi, Frederik Gjinali, Mikail Stamo, Naim Hushi, Lorenc Vorfi, Iljaz Ceco, Taip Cutra, Medin Zhega, Saimir Dauti, Janaq Saraci, Clirim Hysi, Foto Stamo, Gani Xhafa, Xhevahir Taushani, Ibrahim Kodra, Durim Shehu, Namik Jareci, Ivan Loli, Shusja, Bujar Hyka, Durim Bako, Koco Dinella, Bulku, Popa, Shpetim Hoxha, Edmond Dilaveri, Mehdi Bushati, Faruk Sejdini. Trajner: Skender Jareci.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta