KS Teuta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Teuta Durrës
Emri i plotëKlubi Futbollit Teuta Durrës
Pseudonimi(et)Djemtë e Detit
Durrësakë
Themeluar1920; 104 vite më parë (1920)
Si ‘’Klubi Sportiv Urani’’
StadiumiStadiumi Niko Dovana
Kapaciteti13,000
PresidentEdmond Hasanbelliu
TrajneriGentian Begeja
LigaKategoria Superiore
2022–236.
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Klubi Futbollit Teuta Durrës është klubi futbollistik i qytetit të Durrësit themeluar në vitin 1920 me emrin KS Urani emër të cilin e ndërruan pas dy viteve në SK Durrës. Pas pjesëmarrjes së skuadrës në Kategorinë e Parë të futbollit shqiptar në vitin 1930 klubi merr emrin e mbretëreshës ilire Teuta, duke u quajtur KS Teuta Durrës. Më 1946 pas Luftës së Dytë Botërore emërohet nga komunistët si KS Ylli i Kuq Durrës deri në vitin 1949, vit në të cilin emërohet KS Durrës, pastaj më 1951 KS Puna Durrës, 1958 KS Lokomotiva Durrës e deri në vitin 1991 kur i rikthehet emri KS Teuta Durrës emër të cilin e mban edhe sot. Ndeshjet si vendas KS Teuta Durrës i luajnë në Stadiumin Niko DovanaDurrës. Shikueshmëria mesatare e ndeshjeve në stadiumin me kapacitet prej 13.000 vendeve është diku 3.000 shikues për ndeshje.

Skuadra e klubit Teuta është skuadra kampione në fuqi e Kategorisë Superiore dhe e ka fituar 2 herë Kategorinë Superiore shqiptare dhe tre herë ka fituar Kupën e Shqipërisë. Në arenën e futbollit evropian ka marrë pjesë në [ UEFA Liga e Europës|Kupën UEFA tri herë, në Kupën Intertoto ka luajtur po ashtu tri herë ndërsa në Kupën e Kupave një herë dhe në Kupën Ballkanike ka luajtur një herë.

Tani klubi udhëhiqet nga presidenti i klubit Edmond Hasanbelliu.

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Shqipëria Pt Bledjan Rizvani
2 Shqipëria Mb Hektor Idrizi
3 Zvicra Mb Durim Badalli
4 Brazil Mb Buiu
5 Shqipëria Mb Rustem Hoxha
6 Shqipëria Mf Idriz Batha (në huazim nga KF Besa)
7 Shqipëria Mf Ansi Nika
8 Shqipëria Mf Albi Dosti
10 Italia Mf Luca Moscatiello
11 Cuba Sm Joel Apezteguía
12 Shqipëria Pt Alfred Osmani
13 Mali i Zi Mb Aleksandar Bezmarević
14 Senegal Sm Amadou Samb
15 Zvicra Mf Behar Berisha
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
16 Zvicra Mf Rijat Shala
18 Shqipëria Mf Arbër Çyrbja
19 Shqipëria Mb Tefik Osmani
20 Shqipëria Mb Akil Jakupi
22 Shqipëria Sm Daniel Xhafaj
23 Nigeria Sm Ikechukwu Kalu
24 Shqipëria Mb Resul Kastrati
29 Shqipëria Mf Julian Ahmataj
30 Shqipëria Mf Bledar Hodo
Zvicra Pt Pajtim Badalli
Argjentina Sm Rubén Cecco
Shqipëria Mf Eni Imami
Shqipëria Mf Fabian Beqja

Trofetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Kompeticioni Trofe Sezonet
Shqipëri Kategoria Superiore 2 1993–94, 2020/21
Kategoria e Parë 2 1958–59, 1960–61
Kupa e Shqipërisë 4 1994–95, 1999–00, 2004–05, 2019–20

KS Teuta ne kupat e Europes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga korriku, 2013.

Sezoni Kompeticioni Raundi Shteti Klubi Ne Shtepi Jashte Shtepie Totali
1994/95 Kupa UEFA QR Qiproja Apollon Limassol 1–4 2–4 3–8
1995/96 UEFA Kupa e Kupave QR Finlanda TPS Turku 3–0 0–1 3–1
1R Italia AC Parma 0–2 0–2 0–4
1996/97 Kupa UEFA 1QR Sllovakia FC Kosice 1–4 1–2 2–6
1999 UEFA Kupa Intertoto 1R Islanda IA Akranes 2–1 1–5 3–6
2000/01 Kupa UEFA 2QR Austria SK Rapid Wien 0–4 0–2 0–6
2002 UEFA Kupa Intertoto 1R Malta Valletta 0–0 2–1 2–1
2R Rumania Gloria Bistriţa 1–0 0–3 1–3
2004 UEFA Kupa Intertoto 1R Sllovakia FK ZTS Dubnica 0–0 0–4 0–4
2005/06 KUPA UEFA 1QR Bosnja dhe Hercegovina NK Široki Brijeg 3–1 0–3 3–4
2007/08 Kupa UEFA 1QR Kroacia NK Slaven Belupo 2–2 2–6 4–8
2012/13 UEFA Liga e Europës 1QR Gjeorgjia FC Metalurgi Rustavi 0–3 1–6 1–9
2013/14 UEFA Liga e Europës 1QR Moldavia Dacia Chişinău 3–1 0–2 3–3 (a)
  • QR = Raundi kualifikuese
  • 1R = Raundi i pare
  • 2R = Raundi i dyte

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]