KS Kastrioti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KS Kastrioti
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Sportiv Kastrioti, KS Kastrioti, është klub futbollistik shqiptar nga Kruja, Shqipëri. Aktualisht Kastrioti militon në Superligën shqiptare që është edhe kategoria më e lartë në Shqipëri. Ndeshjet në shtëpi Kastrioti i luan në Stadiumin "Kastrioti" që ka një kapacitet prej mbi 8.000 vendesh. KS Kastrioti është SH.A me 75 % të aksioneve te zotëruara nga Albansport sh.p.k që është distributori ekskluziv i Adidas dhe Reebok në Shqipëri dhe 25 % të aksioneve të zotëruara nga Bashkia Krujë.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi është themeluar në vitin 1926. Pasi u shpërbë përkohësisht në 1949 klubi u rithemelua përsëri në këtë vit nën emrin Krujë. Dy vite më vonë klubi u riemërua Puna Krujë dhe më 1958 ju vendos emri i mëparshëm Krujë. Që prej viteve 90 klubi ka ndërruar shpesh vendet midis Superligës, Kategorisë së Pare dhe Kategorisë së Dytë. Në sezonin 2008-2009 Kastrioti u ngjit në Superligë dhe vazhdon të militojë në këtë kategori edhe sot.

Që prej Verës 2011 F.K Kastrioti është kthyer në Sh.A. Investimet e menjëhershme të bëra nga presidenca e re si në infrastrukturë ashtu edhe në afrimin e lojtarëve cilësorë dhe të mirënjohur në Shqipëri janë të dukshëm dhe kanë filluar të japin frytet e tyre. Kastrioti momentalisht ndodhet në pozicionet e para të renditjes në Superligën shqiptare dhe stadiumi i Krujës ka marrë një pamje tjetër nga punimet e bëra. Në përgjithësi në klub është futur një frymë e re dhe optimiste e iniciuar nga investimet e bëra në strukturat e klubit. KS Kastrioti ka si objektiv të behet një nga klubet më të mira të vendit.

Kastrioti nuk ka fituar asnjëherë Superligën ose Kupën e Shqipërisë por ka fituar nga një herë titullin kampion ne Kategorinë e Parë dhe Kategorinë e Dytë.

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 25 janar 2014

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Pt Mladen Kukrika
2 Flag of Albania.svg Mb Fatmir Caca
4 Flag of Albania.svg Mf Asion Daja
5 Flag of Albania.svg Mf Artan Karapici
5 Flag of Albania.svg Mb Rigers Hoxha
6 Flag of Albania.svg Mb Erion Xhafa
8 Flag of Albania.svg Mf Jetmir Sefa
10 Flag of Albania.svg Sm Enco Malindi
11 Flag of Albania.svg Sm Erald Turdiu
12 Flag of Spain.svg Pt Ángel Pindado
14 Flag of Albania.svg Mf Semiran Cela
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
16 Flag of Albania.svg Sm Guido Tepshi
18 Flag of Albania.svg Mb Arian Sheta
19 Flag of Albania.svg Mf Nertil Ferraj
21 Flag of Albania.svg Mf Elton Muçollari
22 Flag of Albania.svg Mb Elton Doku
23 Flag of Albania.svg Mf Gentian Manuka
25 Flag of Brazil.svg Mb Denis Da Silva
26 Flag of Croatia.svg Mf Davor Bratic
27 Flag of Nigeria.svg Mb Abraham Alechenwu
29 Flag of Serbia.svg Sm Lazar Popovic
32 Flag of Albania.svg Pt Princ Cali

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]