FC Kevitan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

FC Kevitan është një klub futbollistik shqiptar me seli në Tiranë, Shqipëri. Klubi u themelua më 12 gusht 2014 dhe aktualisht konkuron në Kategoria e Tretë, niveli i katërt i futbollit shqiptar.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zanafilla e këtij klubi nis që në Londër në vitin 2008, kur “Kevitan Grup” ka marrë pjesë në kampionatin e 18-vjeçarëve të Ligës Amatore Angleze, ndërsa është drejtuar atje nga Paul Curtis dhe më pas me iniciativën e “Kevitan Grup” në Londër është kërkuar që një copë e Shqipërisë të ishte edhe në futbollin anglez.[3] Klubi u themelua më 12 gusht 2014 me qëllimit për t'i dhënë mundësi për të luajtur talentëve që nuk kanë pasur mundësi për të luajtur futboll.[3] Në ndeshjen e parë të tyre si skuadër, Kevitan mposhti me rezultatin 6–0 FC Eagles.[4] Golat në këtë ndeshje u shënuan nga Vlashi në minutën e 16, Mziu në minutën e 26 dhe 89, Pjetri në minutën e 70, Mehmeti tre minuta më vonë dhe Hyseni në minutën e 84.[5]

Më 10 shkurt 2015, klubi arriti një rezultat rekord në Kategorinë e Tretë duke mposhtur me rezultatin 15–0 kundër KS Flabinës, me Mziu-n i cili shënoi plot tetë gola.[6][7] Pas fitores 14–0 kundër Akademisë Ajax, klubi arriti fitoren e 18 rresht duke thyer rekordin e vendosur nga Dinamo.[8] Kevitan deri tani ka 20 fitore nga 20 ndeshje të mundshme, duke vendosur një rekord apsolut, duke shënuar edhe 129 gola dhe duke pësuar vetëm 5 gola.[9]

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 26 mars 2015 [1]

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Albania.svg Pt Eduard Marku
2 Flag of Albania.svg Mb Jetnor Muça
3 Flag of Albania.svg Mb Eridon Vataj
6 Flag of Albania.svg Mb Flogert Shehu
7 Flag of Albania.svg Sm Vilson Mziu
8 Flag of Albania.svg Mf Alvaro Farruku
9 Flag of Albania.svg Aldi Pjetri
10 Flag of Albania.svg Arnold Hyseni
11 Flag of Albania.svg Ermal Marku
17 Flag of Albania.svg Emirjon Hajdari
Nr. Pozicioni Lojtari
23 Flag of Albania.svg Alban Mehmeti
24 Flag of Albania.svg Eridon Drazhi
27 Flag of Albania.svg Xhuljan Vlazhi
30 Flag of Albania.svg Sm Ledion Metaj
32 Flag of Albania.svg Sm Ergert Azizi
33 Flag of Albania.svg Sm Egli Gjikolaj
34 Flag of Albania.svg Sm Klodian Myzyraj
36 Flag of Albania.svg Mariglen Milaj
41 Flag of Albania.svg Donald Saliaj
91 Flag of Albania.svg Pt Bledar Malaj

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Komb. Nga Te Rekordi
Nd F B H % Fitore
Mark Vataj Flamuri gusht 2014 Vazhdon

Sponzorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sponsor kryesor: Kevitan Group
 • Sponsor kryesor: Kevitan Security & Communications
 • Prodhuesi zyrtar i fanellës: Adidas
 • Sponsor zyrtar: Lori Caffe
 • Sponsor zyrtar: Top Channel
 • Sponsor zyrtar: Top Media

 • Sponsor zyrtar: Iveco
 • Sponsor zyrtar: Wee Albania
 • Sponsor zyrtar: Flytech
 • Sponsor zyrtar: Building Construction
 • Sponsor zyrtar: Frigo Food Group
 • Sponsor zyrtar: Don Bosko

Sponsorët dhe prodhuesit e fanellës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Persepolis League Sponsors
Period Prodhuesi i fanellës Sponsori i fanellës
2014–15 Adidas Lori Caffe Top Media

Rekodet e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat e lojtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Emri Kombësia Gola
1 Vilson Mziu Flamuri 43
2 Alban Mehmeti Flamuri 10
2 Arnold Hyseni Flamuri 10
4 Ergert Azizi Flamuri 9
4 Alvaro Farruku Flamuri 9
6 Donald Saliaj Flamuri 7
6 Aldi Pjetri Flamuri 7
8 Ermal Marku Flamuri 6
9 Eridon Vataj Flamuri 5
8 Emirjon Hajdari Flamuri 5

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "FSHF - Klub". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 10 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Themelohet FC Kevitan". Super Sport Albania. 25 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 dhjetor 2014. Marrë më 8 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Kevitan, klubi që hap dyert për të varfrit". Panorama Sport. 26 shkurt 2015. Marrë më 10 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 4. ^ "Kevitan nis me goleadë aventurën në Kategorinë e Tretë". Super Sport Albania. 21 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 dhjetor 2014. Marrë më 8 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ ""Tenis" në Kategorinë e Tretë, spektakël dhe lumë golash". Panorama Sport. 22 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 dhjetor 2014. Marrë më 10 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "FC Kevitan 15–0 KS Flabina". FSHF.org. 10 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 27 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Kevitan shpartallon Flabinën, Golemi fiton mes polemikave". Panorama Sport. 11 shkurt 2015. Marrë më 27 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 8. ^ "Rekord historik, Kevitan arrin 18-fitore rresht". Sport Ekspres. Marrë më 22 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "FC Kevitan ngjitet në Kategorinë e Dytë". Sport Ekspres. 22 maj 2015. Marrë më 22 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]