KF Veleçiku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
KF Veleçiku
FK Veleciku koplik.jpg
Pseudonimi(et)Djemt e Malsise
Themeluar1948
StadiumiKompleksi Vellezerit Duli
Nxënësia2.000
PronariRamadan Lika
TrajneriK. Krepi
LigaKategoria e Parë
2012-20131
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Klubi Futbollistik Veleçiku Koplik, KF Veleçiku, është një klub futbolli nga Kopliku, Shqipëri. Ne sezonin 2013/2014 merr pjese ne Kategorinë e Parë te FSHF.

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF Veleçiku ka arritur të shpallet dy herë kampion në Kategorinë e Dytë.

Në sezonin 2006/07 KF Veleçiku luajti në Kategorinë e Dytë - Grupi A dhe u rendit në vend të 6të pasi grumbulloi 30 pikë me një golaverazh 37-28.[1]

Veleçiku janë një skuadër futbolli që u jep kënaqësi sportdashësve të shumtë, prandaj ndiqet me shumë interes në ndeshjet që zhvillon në Kompleksin Sportiv "Vëllezerit Duli".

Vetëm skuadra e Veleçikut i mban të bashkuar, si asnjëherë tjetër tifozat e Koplikut dhe jo vetëm ata, pasi shumë të tjerë vijnë nga rrethinat përreth për të kaluar të gjithë së bashku një pasdite ndryshe, duke parë se në qytetin e Koplikut ka vetëm një skuadër futbolli.

Në sezonin 2012/2013 KF Veleçiku luajti në Kategorinë e Dytë - Grupi A dhe u rendit në vend pare duke kaluar keshtu ne Kategorine e Pare.[1]

Në sezonin 2017/2018 KF Veleçiku luajti në Kategorinë e Dytë - Grupi A dhe u rendit në vend e dyte duke marre pjese ne ndeshjen play-off kunder Shkumbini te cilen e fiton me rezultatin 1 - 0 e kalon keshtu ne Kategorine e Pare.

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 22 November 2015
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Albania.svg Pt Samet Curri
2 Flag of Albania.svg Mb Eder Zmijani
3 Flag of Albania.svg Mb Ardit Hoxhaj
5 Flag of Albania.svg Mb Besard Cokaj (Captain)
6 Flag of Albania.svg Mb Semir Gokaj
7 Flag of Albania.svg Mb Besart Peposhi
10 Flag of Albania.svg Mf Ervis Plishta
14 Flag of Albania.svg Mf Denis Cokaj
15 Flag of Albania.svg Mf Arsen Banushaj
16 Flag of Albania.svg Mf Ersi Lami
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
17 Flag of Albania.svg Sm Izmirald Osmani
18 Flag of Albania.svg Sm Jorgest Marsheftaj
9 Flag of Albania.svg Sm Brilant Hasaj
11 Flag of Albania.svg Mb Erinton Popaj
12 Flag of Albania.svg Pt Redmir Lopçi
13 Flag of Albania.svg Mf Xhovan Pjollaj

Albanian Second Division[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


League table – Group A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:2015–16 Albanian Second Division table Group A

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ AlbSoccer në rrjetë Arkivuar 4 qershor 2010 tek Wayback Machine