Kopliku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 42°07′30″N 19°15′40″E / 42.1249°N 19.2611°E / 42.1249; 19.2611

Kopliku
Emblema e Koplikut
Emblema
Kopliku
Qendra e Koplikut
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Shkodrës
Rrethi Rrethi i Malësisë së Madhe
Targat e automjeteve MA
Popullsia 12,000 banorë
Kodi postar 4301 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 211
Aeroporti Nënë Tereza km nga Kopliku
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Tonin Marinaj
Partia udhëheqëse Partia Demokratike
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Kopliku është qyteti më verior i Shqipërisë pranë kufirit me Malin e Zi në piken doganore të Hanit të Hotit dhe është kryqendra e rrethit të Malësisë së Madhe.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kopliku mendohet të jetë themeluar si qender banimi prane brigjeve të liqenit të Shkodrës ,nga 1000 vjet me perpara. Fillimisht u quajt Cupernik, Copernik, me pas Cuplik dhe sic quhet sot "Koplik"..ne kete qytet kane dale trima e dijetare te medhenj ....eshte pushtuar nga tuqit,serbet,malazezet.te gjithve u ka dale mbane duke cliruar kombin dhe popullin..data historike e ketij qyteti eshte dhe lufta e koplikut me 1920,,ku qyetaret koplikas luftuan me"mish e me shpirt kundra armiqve turq per clirimin e vendit.....by:elidon ulaj mosha 14 ,,qyetti koplikut.,,,djal me klas,,kam shume njohuri ndaj historise shqiptare ,,,keto te dhena qe shenova jane me te vertete sepse i shkruajta nga njohurite e mia .....une di shume per historine e qyettit te koplikut ...

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

"Kopliku" ndodhet ne buze te liqenit te shkodres ,i cili favorizon klimen e bute ,,,afer rrethohet nga i me veriomalet ,por jo nga te gjithe anet,,eshte qyeti me verior shqiptar ku kufijzohet me malin e zi ...fushat jane te shumta me kodra te nderthurura ndermjet tyre ,,ku rrjedhin lumenjt te tipit pergjithsisht malor si cemi ,proni,drini vogel,dhe lumenj te vegjel...sip..5m2,,popullsia 12.500 banore dhe nje dendesi te larte 2500b/km2...zonat e mbrojtura zene rreth 1.5% te sip.se pergjithshme...ka klime te bute ne rajonet afer liqenit dhe klime te ftohte ne rajonet prane maleve...

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Poullsia e ketij qyteti nuk eshte shume e perzier ,rreth 93% e popullsise jane vendas (qytetare koplikas),te paket jane edhe fshatare te ardhur nga rajonet malore ..thame se kopliku ka nje popullsi mbi 12500 banore .karakteristikat e popullsise jane a:rritja e madhe e popullsise per shkak te lindjeve te medha ,,b:dendesia e madhe c:racizmi i madh,d:shperngulja e fshatarve drejt qyteteve ,d:emigracioni i popullsise drejt vendeve te zhvilluara europiane si :italia ,gjermania,franca ,tuqia ,zvicera,austria dhe boterore si:shba,kanada ..

Në vitet 1857-1858 numëron një popullsi prej 4 500 banorësh.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Bujqesia dhe blegtoria jane baza e ekonomise se qytetit..prodhimet bujqesore jane :dritherat ,patatja,domate,trangulli(kastraveci),duhani ,sherbela,shalqiri,druret frutore ,ullinjt..e zhvilluar eshte edhe blegtoria ku dallohet rritja e gjedheve ,lopeve ,ne rajonet malore (derri)...e zhvilluar eshte edhe peshkimi ne liq. e shkodres(karas,ngjala,krapi,qefulli etj.)...rendesi i jepet edhe turizmi i cili jep te ardhura ne ekonomine koplikase ,,i zhvilluar eshte turizmi historik si :xhamite ,kishat ,ndertesat e vjetra etj,,turizmi liqenor dhe lumor ku zhvillohen sporte te ndryshme ujore.,,i zhvilluar edhe turizmi malor ,,gjate stines se veres por edhe gjate dimrit,...ekonomia bazohet edhe ne industri ,,ku deget kryesore jane :ind.metalurgjike,kimike ,ushqimore ,pijeve energjike ,

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra e futbollit e këtij qyteti është KS Veleçiku. presindenti i ketij klubi eshte kryetari i bashkise ,,z. ramadan lika..trajner eshte besnik duli...k.s veleciku i koplikut u themelua ne vitin 1986,,,luan ndeshjet ne kategorine e 2...eshte e renditur ne vendin e 3 te kampionatit ,,,,perbehet nga lojtare me eksperience ,,vendas dhe te huaj.......by:elidon ulaj mosha 14

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

qyteti koplikut ka lidhje te ngushte me montenegron dhe me podgoricen zyrtre per shkak se kopliku eshte ne kufij me montenegron.....kopliku ka lidhje te forta edhe me shtete dhe qytete te tjera te europes e sidomos ballkanit.....

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]