Kopliku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 42°07′30″V 19°15′40″L / 42.1249°V 19.2611°L / 42.1249; 19.2611

Kopliku
Emblema e Koplikut
Emblema
Kopliku
Qendra e Koplikut
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Shkodrës
Rrethi Rrethi i Malësisë së Madhe
Targat e automjeteve MA
Popullsia 12,000 banorë
Kodi postar 4301 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 211
Aeroporti Nënë Tereza km nga Kopliku
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Tonin Marinaj
Partia udhëheqëse Partia Demokratike
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Kopliku është qyteti më verior i Shqipërisë pranë kufirit me Malin e Zi në piken doganore të Hanit të Hotit dhe është kryqendra e rrethit të Malësisë së Madhe.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kopliku mendohet të jetë themeluar si qender banimi prane brigjeve të liqenit të Shkodrës ,nga 1000 vjet me perpara. Fillimisht u quajt Cupernik, Copernik, me pas Cuplik dhe sic quhet sot "Koplik"..ne kete qytet kane dale trima e dijetare te medhenj ....eshte pushtuar nga tuqit,serbet,malazezet.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

"Kopliku" ndodhet ne buze te liqenit te shkodres , ne pjesen veri-perendimore/ veriore te Shqiperise dhe eshte qyteti me i afert me piken kufitare e Hanit te Hotit.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Poullsia e ketij qyteti nuk eshte shume e perzier, rreth 93% e popullsise jane vendas ,te paket jane edhe fshatare te ardhur nga rajonet malore .

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Bujqesia dhe blegtoria jane baza e ekonomise se qytetit. Prodhimet bujqesore jane: dritherat, patatja, domate, trangulli(kastraveci), duhani, sherbela, shalqiri, druret frutore. E zhvilluar eshte edhe blegtoria ku dallohet rritja e gjedheve ,lopeve ,ne rajonet malore (derri)...gjithashtu eshte i zhvilluar peshkimi.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Skuadra e futbollit e këtij qyteti është KS Veleçiku. presindenti i ketij klubi eshte kryetari i bashkise ,,z. ramadan lika..trajner eshte besnik duli...k.s veleciku i koplikut u themelua ne vitin 1986,,,luan ndeshjet ne kategorine e 2.

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë