Bilishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bilishti
Bilishti is located in Shqipëria
Bilishti
Bilishti
Bilishti (Shqipëria)
40°37′39″N 20°59′24″E / 40.6275°N 20.99°E / 40.6275; 20.99Koordinatat: 40°37′39″N 20°59′24″E / 40.6275°N 20.99°E / 40.6275; 20.99
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Korçës
Rrethi Rrethi i Devollit
Targat e automjeteve DV
Popullsia 12,000 banorë
Kodi postar 7006 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 811
Aeroporti Nënë Tereza km nga Bilishti
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Valter Miza (PD)
Partia udhëheqëse Partia Socialiste
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Bilishti është vendbanim në Shqipëri.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti i Bilishtit është qyteti me jug-lindor i Shqipërise. Ai ben pjese ne rrethin e Devollit dhe prane tij kalon edhe lumi:Devoll.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Devollit në Facebook

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Devollit: Guidë Turistike

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë