Jump to content

Shëngjini

Coordinates: 41°29′06″N 19°21′14″E / 41.4849°N 19.3538°E / 41.4849; 19.3538
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°29′06″N 19°21′14″E / 41.4849°N 19.3538°E / 41.4849; 19.3538

Shëngjini
Popullsia
3.764
Faqja zyrtarewww.shengjini.com

Shëngjini është qytezë turistike në qarkun e LezhësShqipërinë veri-perëndimore. Qyteti dallohet për portin e tij dhe për plazhin e gjërë. Shëngjini ndodhet rreth 7 km në perëndim të Lezhës dhe ka një popullsi rreth 4,000 banorë.[1]

Shengjini perfaqesohej nga komuna e tij deri në reformën administrative të vitit 2015 por , pas reformës u bashkua, së bashku me ish-komunat e Balldrenit të Ri, Blinisht, Dajç, Kallmet, Kolsh, Shënkoll, Ungrej dhe Zejmen për të përbërë Bashkine e Lezhës.

Sipas historisë, Julius Caesar do të kishte zbritur në këtë vend gjatë luftës kundër Pompeut. Në vitin 1313 qyteti u vërtetua për herë të parë me emrin San Giovanni di Medua.

Vija bregdetare e Shëngjinit ka qenë gjithmonë një pasuri kyce për zonën për mbi një mijë vjet. Në atë kohë qyteti i Shëngjinit funksiononte si pikë kryesore në qyetin e madh të Shkodrës. Qyteti u pushtua vazhdimisht nga osmanet. Gjatë kësaj periudhe qyteti njihej me emrin Şingin. Në vitin 1912 u pushtua nga ushtritë serbe dhe malazeze, së bashku me Shkodrën. Në vitin 1915 Serbia e ripushtoi qytetin e Shëngjinit derisa ushtria serbe u dëbua nga ajo e austro-hungarisë në vitin 1916.

Qeveria e Nolit e pas revolucionit të qershorit 1924 i vuri emrin Qyteti Willson qytetit të Shëngjinit në nder të presidetit të SHBA-ve Woodrow Wilson. Kjo për shkak të mbështetjes që ai dha për pavarësinë e Shqipërisë. Në prill të vitit 1939 Shëngjini së bashku me vende të Shqiperisë veriore u gjend përsëri nën pushtim, kësaj here nga ushtria Italiane. Duke u quajtur kështu përsëri San Giovanni di Medua. Megjithatë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore qyeti mori emrin me te cilin njihet dhe sot "Shëngjin" .

Ne vitet nëntëdhjetë të shekullit XX porti ka përjetuar një ringjallje të tregtisë dhe plazhet e qytetit kanë parë një fluks në rritje të turistëve.

Ndodhet në skajin verior të një gjiri të madh 7 km larg kryeqytetit krahinor të Lezhës. Në jug të qytetit është zona e Lagunës së Deltës së Drinit, e cila formon oazin natyralist të mbrojtur Kune-Vaini. Këtu ka një port, i hapur në vitin 2009, që lidh qytetin me Barin. Ai është një vend me një panoramë të këndshme dhe një det të pastër, i rrethuar nga male jo shumë të larta por me një shkëmb të veçantë. Vitet e fundit qyteti ka pësuar një evolucion të thellë, veçanërisht përmes zhvillimit të industrisë së ndërtimeve.

Gjeografia antropike

Vend

Komuna përbëhet nga vendet e mëposhtme:

Shëngjin

Ishull Shëngjin

Ishull Lezhë

Mali Shëngjin

Mali Rrenc

Popullsia në Shengjin duhet thënë që mban përgjithësisht të njëjtat statistika. Mosha mbizotëruese është e përzier. Duke qene që Shengjini është një vend që zhvillohet cdo ditë dhe nevoja per të migruar ose emigruar është e pakët. Gjithashtu dhe shpërndarja gjeografike po bëhet e njëjtë me zhvillimin e infrastrukturave të nevojshme .

Porti i qyteti ka përjetuar një konvertim të fortë industrial që nga fundi i viteve 1990 duke investuar dhe ndërtuar shumë me të ardhurat e turizmit në plazh. Kjo sepse qyeti është i fokusuar në dy industritë që ai ofron më së miri, ate te portit detar dhe turizmit. Porti i Shëngjinit renditet si i treti më i madh në vend, është i vetmi në veri të Durrësit, port më i madh në Shqipëri. Porti mbrohet nga mure të gjata shkëmbore që shtrihen në det. Në vitin 2009, mallrat u përpunuan me një peshë totale prej 369,000 ton. Fronti i plazhit në Shengjin arrin rreth 3 km.

Në verë, plazhi është i populluar nga shumë turiste si te huaj dhe vendas. Të shumtë janë shqiptarët nga Kosova. Qyteti është akoma në zhvillim, së shpejti do të jetë një qendër shumë e rëndësishme si e veriut të Shqipërisë, ashtu edhe e të gjithë vendit. Kjo për shkak të shumë faktorëve, pasi Shëngjini nuk ofron vetëm detin por dhe malin, pamje të mrekullueshme, klimë të qëndrueshme dhe të shëndetshme .

Shëngjini ofron mundësi për të praktikuar sporte dhe hobi të ndryshme si noti, peshkimi, udhetime me varke etj. Pikat kryesore që i japin rëndesi me të madhe Shëngjinit janë Rana e Hedhun, plazhi i paster i Kunës dhe Shëtitorja Willson .

Shëngjini njihet për gatimet e detit. Prodhimet e detit në tavolinat e Shëngjinit i japin një krenari të madhe qyetit. Duhet permendur që një zë të madh i dha dhe festivali Unum, i cili i ka dhënë një dorë të mirë emrit dhe turizmit të Shëngjinit. Duke bërë që këto tre vitet e fundit Shëngjini të popullohet me të huaj nga e gjithë bota.

Klima në Shëngjin është e butë, tipike për rajonin. Temperatura gjatë ditës varion nga 9.5 °C deri në 30,1 °C përkatësisht nga janari dhe gushti. Temperaturat e natës variojnë nga 3,0 °C në 20,2 °C nga janari dhe korriku.

Muajt e tij më të nxehtë janë maj deri në shtator, me temperatura mesatare ditore nga 24 °C në maj në 30 °C në korrik dhe gusht.

Temperaturat mjaft të përshtatshme e kanë bërë këtë qytet shumë të dashur për të banuar gjatë gjithë vitit dhe turizmi të mos mungojë në asnjë stinë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrydhur mes lagunave, detit dhe kodrave, Shëngjini është i arritshëm vetëm nga Lezha në një rrugë të ngushtë midis lagunës dhe kodrave. Nuk ka rrugë përgjatë bregdetit verior ose jug.

  1. ^ Një vizion i praktikave më të mira për Planifikimin e Agregateve në Evropën Juglindore, 2015-02-17, doi:10.5474/snapsee-wp5-sq