Kepi i Shëngjinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kepi i Shëngjinit [1] ndodhet në Komunën e Shëngjinit në prefekturën e Qarkut të Lezhës, në pjesën veriore të vendit, 60 km në veri të Tiranës, kryeqytetit të vendit.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Relievi në zonën përreth Kepit të Shëngjinit është kryesisht kodrinor, por në jug ai është fushor. Në jugperëndim deti është më afër Kepit të Shëngjinit. Pika më e lartë e zonës ka një lartësi prej 267 metrash dhe është 1.1 km në verilindje të Kepit të Shëngjinit. Qyteti më i afërt është Shëngjini rreth 3 km si dhe Lezha, 5.7 km në juglindje të Kepit të Shëngjinit. Në rajonin përreth Kepit të Shëngjinit janë shumë të përhapura fushat dhe kënetat.[1]

Zona përreth Kepit të Shëngjinit është pothuajse e mbuluar me fusha dhe ara . [2] Dendësia e popullsisë sillet rreth 144 banorë për kilometër katror. [3] Klima është e butë . Temperatura mesatare vjetore sillet rreth 16 °C . Muaji më i nxehtë është korriku, më 27 °C, dhe janari më i ftohtë, në 4 °C. [4] Reshjet mesatare 1,578 milimetra në vit. Muaji më i lagësht është nëntori me 185 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 37 milimetra. [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Shëngjinit Kepi i sa GeoNames.Org (cc-by); post updated 2007-05-30; database download sa 2015-11-14
  2. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification" (në anglisht). NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016.
  3. ^ "NASA Earth Observations: Population Density" (në anglisht). NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016.
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index" (në anglisht). NASA. Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2017. Marrë më 30 janar 2016.
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)" (në anglisht). NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 janar 2016.