Jump to content

Njësia administrative Shëngjin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Shëngjin)
Njësia administrative Shëngjin
{{{postal_code_type}}}
4503

Komuna Shëngjin është një komunë në rrethin e LezhësShqipëri.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shengjjini është e vendosur në fund veriore të një gji të madh ndodhet 7 km nga kryeqyteti provincial Lezhës. Në jug të qytetit shtrihet zona Laguna e delta e lumit Drin, e cila formon oazë e mbrojtur natyrore Kuna-Vaini. Këtu është një port u hap në vitin 2009 lidh qytetin me Bari. Ky vend ka një pamje të bukur me një det fantastike që është i rrethuar nga malet janë jo shumë të lartë, por me një gur të veçantë. Ju mund të shihni se në vitet e fundit qyteti ka pasur një evolucion të madh, ku ka pasur një shumë të ndërtimit të punës që ka çuar në ndërtimet masive.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas traditës, Jul Çezari zbarkoi këtu do të kishte në luftën kundër Pompeut. Në vitin 1313 ai ishte certifikuar për herë të parë nën emrin e Shengjinit, por në periudhën osmane humbur rëndësinë gjithnjë e më shumë si dhe Lezhën aty pranë, duke qenë qendra e tregtisë u vendos në Ulqin dhe në Shkodër. Që nga vitet nëntëdhjetë të shekullit të njëzetë portin e saj kishte më shumë rëndësi ka përjetuar një ringjallje të tregtisë dhe plazhet e qytetit kanë parë një fluks në rritje të turistëve.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka përjetuar që nga fundi i viteve 1990, një konvertim të fortë. Me paratë e turizmit bregdetar që ka hyrë në qytet, është ndërtuar dhe investuar shumë. Porti është në marrëveshje me atë të Vlorës dhe është më i madhi i tretë në vend, por ekonomikisht jo shumë e rëndësishme, në vitin 2009 mallrat janë trajtuar për një total 369 mijë ton. Plazhi në verë është e plotë të shqiptarëve të Kosovës, pasi ka hotele të shumta, restorante dhe apartamente që kanë dalë. Ju mund të shihni se në vitet e fundit qyteti ka pasur një evolucion të madh, ku ka pasur një shumë të ndërtimit të punës që ka çuar në ndërtimet masive. Qyteti është ende në zhvillim, por së shpejti ajo do të jetë një qendër shumë e rëndësishme në veri, por edhe në të gjithë vendin.

Trafiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mes të lagunave, detit dhe kodrat Shengjin është i arritshëm vetëm nga Lezha në një rrugë të ngushtë në mes të lagunës dhe kodrat. Përgjatë bregdetit në veri ose në jug nuk ka rrugë. Komuniteti Shengjin përfshin një rrip të gjatë të tokës përgjatë bregdetit.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e Komunave". Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]