Rrësheni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rrësheni
[[Skeda:
Qyteti i Rrësheni fotografuar me dron nga Saimir KolaNdalohet përdorimi i fotos pa aprovimin e autorit
|center|274px|Rrësheni]]
Rrësheni is located in Shqipëria
Rrësheni
Rrësheni
Rrësheni (Shqipëria)
41°46′02″V 19°52′32″L / 41.7673427°V 19.875555°L / 41.7673427; 19.875555Koordinatat: 41°46′02″V 19°52′32″L / 41.7673427°V 19.875555°L / 41.7673427; 19.875555
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Lezhës
Rrethi Rrethi i Mirditës
Targat e automjeteve MR
Sipërfaqja 1.4 km²
Popullsia
Dendësia e popullsisë
14,262 banorë
10,187 ban/km²
Kodi postar 4601-4602 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 216
Aeroporti Aeroporti Nënë Tereza 60 km km nga Rrësheni
Politika
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Rrësheni është nje qytetShqipëri me rreth 9 200 banorë, kryeqendër e Bashkisë Mirditë. Ka një katedrale shumë të bukur, që është ndërtuar pas vitit 2000. Dikur zona ku sot shtrihet qyteti i Rrëshenit quhej Fushë Lumth.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Rreshenit eshte e madhe.Fillon qe nga koherat Ilire ,kahe qe mbipopullonte zona e Mirdites se sotme dhe vazhdon deri ne mbreterite Arberore .

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://web.archive.org/web/20190829032217/http://mirditaturistike.com/