Çorovoda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çorovoda
Çorovoda
Çorovoda is located in Shqipëria
Çorovoda
Çorovoda
Çorovoda (Shqipëria)
40°30′16″V 20°13′42″L / 40.5044347°V 20.2282763°L / 40.5044347; 20.2282763Koordinatat: 40°30′16″V 20°13′42″L / 40.5044347°V 20.2282763°L / 40.5044347; 20.2282763
Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Beratit
Rrethi Rrethi i Skraparit
Targat e automjeteve SK
Sipërfaqja 775 km²
Popullsia 8 400 banorë
Kodi postar 5401-5402 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 312
Aeroporti Nënë Tereza 180 km nga Çorovoda
Faqja zyrtare
Politika
Kryetari Nesim Spahiu
Partia udhëheqëse Levizja Socialiste per Integrim (LSI)
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Çorovoda është qytet në Shqipëri, qendra administrative e Bashkisë së Çorovodës dhe Rrethit të Skraparit.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lufta e dytë botërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Skrapari është çliruar më 5 shtator 1942. Është rrethi i parë i çliruar në Shqipëri.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndodhet në lartësinë 270 metra mbi nivelin e detit në sheshin e pazarit, deri në 1880 metra, qe e arrin me malin e Tomorrit dhe ka klimë malore.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Numri i banorëve shkon në 8 400.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia mbështetet kryesisht në sektorin e bujqësisë dhe blegtorisë, në prodhimin e rakisë dhe verës, në vreshtat dhe në nxjerrjen e pllakave të gurit.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Kalaja e Skraparit
  • Kalaja e Prishtës
  • Ura e Sharovës
  • Peshkopata e Hasan Seitajt
  • Teqeja e Backës
  • Gjurma e kalit të Abas Aliut

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Çorovodë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale