Qarku i Beratit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat:40°38′ Veri 20°05′ Lindje 40.633333° Veri 20.083333° Lindje

Qarku i Beratit
Qarku i Beratit
Shteti Shqipëria
Rrethet
Kryeqendra Berati
Kryetari i qarkut Petrit Sinaj
Sipërfaqja 1,798 km²
Popullsia (2010) 170,815 banorë
Dendësia e popullsisë 95 ban/km²
Kodi ISO 3166-2 AL-01

Qarku i Beratit është një nga 12 qarqet në Shqipëri me një sipërfaqje prej 1,798 km². ISO 3166-2-Code është AL-01. Qarku i Beratit i përfshin rrethin e Beratit, rrethin e Kuçovës dhe rrethin e Skraparit.

Harta e Qarkut të Beratit

Qendra e Qarkut të Beratit ndodhet në qytetin e Beratit. Qarku i Beratit është i vetmi qark që nuk ka dalje në det dhe nuk kufizohet as me ndonjë shtet tjetër. Qarku i Beratit kufizohet në veri me Qarkun e Elbasanit, në perëndim me Qarkun e Fierit, në Jug me Qarkun e Gjirokastrës dhe në Lindje me Qarkun e Korçës. Qytetet e këtij qarku janë Berati, Kuçova, Çorovoda, Poliçani dhe Ura Vajgurore. Qarku i Beratit ka një popullsi prej 172,953[1] (2006) banorë.

Galeria[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Qarku i Beratit

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Tregues sipas Qarqeve Popullsi e Qarkut