Qarqet e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarqet e Shqipërisë
Numri12
Popullsiamë së paku 70,331 (Gjirokastër) dhe më së shumti 811,649 (Tiranë)
Sipërfaqjamë pak territor 766 km2 (296 sq mi) (Durrës) dhe më shume territor 3,711 km2 (1,433 sq mi) (Korçë)
Asociacioni i qarqeve të Shqipërisë

Sipas ligjit të miratuar më 31 Korrik të vitit 2014, Shqipëria është ndarë në 12 qarqe ku secili qark përbëhet nga dy ose më shumë bashki të cilat paraqesin nivelin e dytë të ndarjes administrative shtetërore.[1]

12 Qarqet e Republikës së Shqipërisë.[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema Qarku Bashkitë Sipërfaqja
km²
Vendndodhja në hartë Popullsia
(2016)[2]
Kryetari i
Qarkut
Stema e Qarkut Berat.svg
Qarku i Beratit Bashkia Berat,
Bashkia Kuçovë,
Bashkia Poliçan,
Bashkia Skrapar,
Bashkia Ura Vajgurore
1,798 km²
Qarku i Beratit në Hartën e Shqipërisë.svg
139,815 Fatlli Adilaj
ALB Qarku i Dibrës COA.png
Qarku i Dibrës Bashkia Bulqizë,
Bashkia Dibër,
Bashkia Klos,
Bashkia Mat
2,586 km²
Qarku i Dibrës në Hartën e Shqipërisë.svg
134,153 Naim Gazidede
Stema e Qarkut Durrës.svg
Qarku i Durrësit Bashkia Durrës,
Bashkia Krujë,
Bashkia Shijak

766 km²
Qarku i Durrësit në Hartën e Shqipërisë.svg
278,775 Alfred Mullaraj
Stema e Qarkut Elbasan.svg
Qarku i Elbasanit Bashkia Belsh,
Bashkia Cërrik,
Bashkia Elbasan,
Bashkia Gramsh,
Bashkia Librazhd,
Bashkia Peqin,
Bashkia Prrenjas
3,199 km²
Qarku i Elbasanit në Hartën e Shqipërisë.svg
298,913 Bukurosh Stafa
ALB Qarku i Fierit COA.png
Qarku i Fierit Bashkia Divjakë,
Bashkia Fier,
Bashkia Lushnjë,
Bashkia Mallakastër,
Bashkia Patos,
Bashkia Roskovec
1,890 km²
Qarku i Fierit në Hartën e Shqipërisë.svg
312,448 Vangjel Ndreka
Stema e Qarkut Gjirokastër.svg
Qarku i Gjirokastrës Bashkia Dropull,
Bashkia Gjirokastër,
Bashkia Këlcyrë,
Bashkia Libohovë,
Bashkia Memaliaj,
Bashkia Përmet,
Bashkia Tepelenë
2,884 km²
Qarku i Gjirokastrës në Hartën e Shqipërisë.svg
70,331 Armand Hilaj
Stema e Qarkut Korçë.svg
Qarku i Korçës Bashkia Devoll,
Bashkia Kolonjë,
Bashkia Korçë,
Bashkia Maliq,
Bashkia Pogradec,
Bashkia Pustec
3,711 km²
Qarku i Korçës në Hartën e Shqipërisë.svg
221,706 Ana Verushi
Stema e Qarkut Kukës.svg
Qarku i Kukësit Bashkia Has,
Bashkia Kukës,
Bashkia Tropojë
2,374 km²
Qarku i Kukësit në Hartën e Shqipërisë.svg
84,035 Abedin Oruçi
Stema e Qarkut Lezhë.svg
Qarku i Lezhës Bashkia Kurbin,
Bashkia Lezhë,
Bashkia Mirditë
1,620 km²
Qarku i Lezhës në Hartën e Shqipërisë.svg
135,613 Gjok Ndoka
Stema e Qarkut Shkodër.svg
Qarku i Shkodrës Bashkia Fushë-Arrëz,
Bashkia Malësi e Madhe,
Bashkia Pukë,
Bashkia Shkodër,
Bashkia Vau i Dejës
3,562 km²
Qarku i Shkodrës në Hartën e Shqipërisë.svg
215,483 Greta Bardeli
Stema e Qarkut Tiranë.svg
Qarku i Tiranës Bashkia Kamëz,
Bashkia Kavajë,
Bashkia Rrogozhinë,
Bashkia Tiranë,
Bashkia Vorë
1,652 km²
Qarku i Tiranës në Hartën e Shqipërisë.svg
811,649 Aldrin Dalipi
Stema e Qarkut Vlorë.svg
Qarku i Vlorës Bashkia Delvinë,
Bashkia Finiq,
Bashkia Himarë,
Bashkia Konispol,
Bashkia Sarandë,
Bashkia Selenicë,
Bashkia Vlorë
2,706 km²
Qarku i Vlorës në Hartën e Shqipërisë.svg
183,105 Sadrit Danaj

See also[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2014. Marrë më 20 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Popullsia e Shqipërisë" (PDF). instat.gov.al. 19 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 prill 2016. Marrë më 20 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]