Qarku i Elbasanit

Coordinates: 41°0′N 20°10′E / 41.000°N 20.167°E / 41.000; 20.167
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°0′N 20°10′E / 41.000°N 20.167°E / 41.000; 20.167

Qarku i Elbasanit
Flamuri i Qarku i Elbasanit
Stema Qarku i Elbasanit
Qarku i Elbasanit në Shqipëri
Qarku i Elbasanit në Shqipëri
ShtetiShqipëria Shqipëria
SeliaElbasan
BashkitëBashkia Belsh
Bashkia Cërrik
Bashkia Elbasan
Bashkia Gramsh
Bashkia Librazhd
Bashkia Peqin
Bashkia Prrenjas
Qeveria
 • PrefektMajlinda Perriu
 • Kryetar i Këshillit të QarkutBukurosh Stafa
Sipërfaqja
 • Gjithsej3.199 km2 (1,235 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej270.074
 • Dendësia84/km2 (220/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Kodi ISO 3166AL-03
Kodi NUTSAL021
Faqja zyrtareqarkuelbasan.gov.al

Qarku i Elbasanit është një nga 12 qarqet në Shqipëri, ka një sipërfaqje prej 3,278 km² dhe ka një popullsi prej 283,822 ( 2017) banorë. Qendra e Qarkut të Elbasanit ndodhet në qytetin e Elbasanit. ISO 3166-2-Code është AL-03. Rajoni lindore dhe veriore është e dominuar nga luginën e Shkumbinit, pjesa në jug është e dominuar nga Devolli dhe Semanit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku i Elbasanit kufizohet:

image_map e Qarkut të Elbasanit

Shtrirja gjeografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrihet në fushën me te njejtin emer, në krahun e djathte të rrjedhes së mesme të lumit Shkumbin ne lartesine 120 m. Është rreth fushor dhe pjeserisht kodrinor-malor. Lartesia mesatare është 440 m. maja më e larte është mali i Jeronishtit (1883 m). Malet ndodhen në verilindje, lindje dhe juglindje (si Labinot dhe Shpati). Kodrat ndodhen në veriperendim, perendim dhe jugperendim si kodrat e Dumresë, Sulovës dhe Llixhës. Fushat ndodhen në pjesën qendrorë si fusha e Elbasanit, Cerrikut, Gostimës.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi Banorë Qendra kryesore Sipërfaqja
(km²)
Bashkitë Komunat
Rrethi i Elbasanit 279,991 Elbasani 1,481 Bashkia Belsh, Bashkia Cërrik, Bashkia Elbasan 20
Rrethi i Gramshit 39,789 Gramshi 695 Bashkia Gramsh 9
Rrethi i Librazhdit 76,567 Librazhdi 1,013 Bashkia Librazhd, Bashkia Prrenjas 9
Rrethi i Peqinit 36,897 Peqini 140 Bashkia Peqin 5
Qarku i Elbasanit 433,244 Elbasani 3,329 km² 7 43

Komunat dhe Fshatrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

== Popullsia =2017

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli i qarkut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autostradat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hekurudhat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria e fotove[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]