Qarku i Dibrës

Coordinates: 41°35′N 20°15′E / 41.583°N 20.250°E / 41.583; 20.250
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°35′N 20°15′E / 41.583°N 20.250°E / 41.583; 20.250

Qarku i Dibrës
Stema Qarku i Dibrës
Qarku i Dibrës në Shqipëri
Qarku i Dibrës në Shqipëri
ShtetiShqipëria Shqipëria
SeliaPeshkopi
BashkitëBashkia Bulqizë
Bashkia Dibër
Bashkia Klos
Bashkia Mat
Qeveria
 • PrefektNexhbedin Shehu
 • Kryetar i Këshillit të QarkutValentina Haliti
Sipërfaqja
 • Gjithsej2.586 km2 (998 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej115.857
 • Dendësia45/km2 (120/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Kodi ISO 3166AL-09
Kodi NUTSAL011
Faqja zyrtareqarkudiber.gov.al

Qarku Dibër shtrihet ne verilindje të Shqiperisë. Është një nga 12 qarqet e Shqipërisë dhe ka një sipërfaqe prej 2.586 km². Qarku i Dibrës përfshin rrethin e Dibrës, rrethin e Bulqizës dhe rrethin e Matit. Qendra e Qarkut të Dibrës ndodhet në qytetin e Peshkopisë. Qarku i Dibrës kufizohet në lindje me Maqedoninë.E gjithë zona është malore dhe përfshin rajonin historik të Dibrës së Vogël. Qarku kufizohet në veri me Qarkun e Kukësit, në perëndim me Qarkun e Tiranës dhe me Qarkun e Durrësit, në Veriperëndim me Qarkun e Lezhës dhe në Jug me Qarkun e Elbasanit. Qarku i Dibrës ka një popullsi prej 125,579[1] (2017) banorë.

image_map e Qarkut të Dibrës

qarku i dibres shtrihet ne veri lindje te shqipets

== Gjeografia ==qarku i dibres shtrihet ne veri lindje te shqiperis

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku i Dibres perfshin rrethin e Dibres ,Bulqizes ,Matit.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet e qarkut të Dibrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi (me krahësim me qytetet të tjera në Shqipëri) Qyteti Rrethi Popullsia
20. Peshkopia Rrethi i Dibrës 14 100
21. Burreli Rrethi i Matit 13 900
29. Bulqiza Rrethi i Bulqizës 10 000
64. Krasta Rrethi i Bulqizës 1 200

šȘȚǚǜŤŬrscv ;./lkm'pb ui

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria e fotove[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tregues sipas Qarqeve Popullsi e Qarkut