Jump to content

Qarku i Tiranës

Coordinates: 41°15′N 19°45′E / 41.250°N 19.750°E / 41.250; 19.750
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°15′N 19°45′E / 41.250°N 19.750°E / 41.250; 19.750

Qarku i Tiranës
Flamuri i Qarku i Tiranës
Stema Qarku i Tiranës
Qarku i Tiranës në Shqipëri
Qarku i Tiranës në Shqipëri
ShtetiShqipëria Shqipëria
SeliaTiranë
BashkitëBashkia Kamëz
Bashkia Kavajë
Bashkia Rrogozhinë
Bashkia Tiranë
Bashkia Vorë
Qeveria
 • PrefektAfrim Qendro
 • Kryetar i Këshillit të QarkutAldrin Dalipi
Sipërfaqja
 • Gjithsej1.652 km2 (638 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej906.166
 • Dendësia550/km2 (1,400/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Kodi ISO 3166AL-11
Kodi NUTSAL022
Faqja zyrtareqarkutirane.gov.al

Qarku i Tiranës është një nga 12 qarqet në Shqipëri dhe ka një sipërfaqje prej 1.586 km². Qarku i Tiranës i përfshin pese bashki (Tirane, Kamza, Vora, Rrogozhina dhe Kavaja). Qendra e Qarkut të Tiranës ndodhet në qytetin e Tiranës. ISO 3166-2-Code është AL-11. Qarku i Tiranës kufizohet në veri me Qarkun e Durrësit, në verilindje me Qarkun e Dibrës, në juglindje me Qarkun e Elbasanit, në jug me Qarkun e Fierit dhe në perëndim me Detin Adriatik. Rajoni i Tiranës ka një popullsi prej 800.197[1] banorësh (2009).

Njësitë administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku i Tiranës ndahet në pesë bashki: KamëzKavajëRrogozhinëTiranë and Vorë.

Bashkitë e Qarkut të Tiranës.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Qark Tirana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tregues sipas Qarqeve Popullsi e Qarkut