Jump to content

Qarku i Korçës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku i Korçës
Flamuri i Qarku i Korçës
Stema Qarku i Korçës
Qarku i Korçës në Shqipëri
Qarku i Korçës në Shqipëri
ShtetiShqipëria Shqipëria
SeliaKorçë
BashkitëBashkia Devoll
Bashkia Kolonjë
Bashkia Korçë
Bashkia Maliq
Bashkia Pogradec
Bashkia Pustec
Qeveria
 • PrefektNertil Jole
 • Kryetar i Këshillit të QarkutErjon Nexhipi
Sipërfaqja
 • Gjithsej3.711 km2 (1,433 sq mi)
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej204.831
 • Dendësia55/km2 (140/sq mi)
Zona kohoreZKEQ (UTC+1)
 • Verës (DST)OVEQ (UTC+2)
Kodi ISO 3166AL-06
Kodi NUTSAL032
Faqja zyrtarekorcaregion.com

Qarku i Korçës është një nga 12 qarqet në Shqipëri dhe ka një sipërfaqje prej 3.711 km². Qarku i Korçës i përfshin rrethin e Devollit, rrethin e Kolonjës, rrethin e Korçës dhe rrethin e Pogradecit. Qendra e Qarkut të Korçës ndodhet në qytetin e Korçës. ISO 3166-2-Code është AL-06. Qarku i Korçës kufizohet në verilindje dhe në lindje me Maqedoninë, në jug me Greqinë, në jugperëndim me Qarkun e Gjirokastrës, në perëndim me Qarkun e Beratit dhe në veriperëndim me Qarkun e Elbasanit. Qarku i Korçës ka një popullsi prej 258.100[1] banorë.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Qark Korça – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tregues sipas Qarqeve Popullsi e Qarkut