Rrethi i Pogradecit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
link={{{të çon}}}

Rrethi i Pogradecit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Korçës. Rrethi i Pogradecit ka 71,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 725 km² dhe kryeqendër Pogradecin.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Pogradecit përbëhet nga një bashki dhe shtatë komuna që janë:

Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]