Jump to content

Rrethi i Kuçovës

Coordinates: 40°29′N 19°32′E / 40.49°N 19.54°E / 40.49; 19.54
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

40°29′N 19°32′E / 40.49°N 19.54°E / 40.49; 19.54

link={{{të çon}}}

Rrethi i Kuçovës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Beratit. Rrethi i Kuçovës ka një popullsi prej 34,901 banorësh (sipas regjistrimit të vitit 2009), një sipërfaqe prej 112 km² dhe kryeqendër Kuçovën.

Kuçova dallohet për pasuritë e mëdha të naftës dhe gazit natyror, që mban nëntoka e saj. Gjithashtu Kuçova është edhe vendi ku është regjistruar temperatura më e lartë, jo vetëm në Republikën e Shqipërisë, por në të gjitha trojet shqiptare, prej 44,4 grad celsius.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Kuçovës përfshin nën administrimin e vet një bashki dhe dy komuna që janë:

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]