Rrethi i Krujës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 41°17′V 19°26′L / 41.29°V 19.44°L / 41.29; 19.44 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Krujës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Durrësit. Rrethi i Krujës ka 67,686 banorë (sipas 2009), një sipërfaqe prej 372 km² dhe kryeqendër Krujën.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Krujës përfshin nën administrim 2 bashki dhe 4 komuna që janë:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]