Rrethi i Fierit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 40°25′V 19°19′L / 40.42°V 19.32°L / 40.42; 19.32 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Fierit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Fierit. Rrethi i Fierit ka 200,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 850 km² dhe kryeqendër Fierin.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Fierit përfshin nën administrim 3 bashki dhe 14 komuna që janë:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]