Rrethi i Fierit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°25′V 19°19′L / 40.42°V 19.32°L / 40.42; 19.32

link={{{të çon}}}

Rrethi i Fierit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Fierit. Rrethi i Fierit ka 200,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 850 km² dhe kryeqendër Fierin.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Fierit përfshin nën administrim 3 bashki dhe 14 komuna që janë:

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]