Rrethi i Vlorës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 40°13′N 19°22′E / 40.21°N 19.37°E / 40.21; 19.37

link={{{të çon}}}

Rrethi i Vlorës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Vlorës. Rrethi i Vlorës ka 151,286 banorë (sipas 2009), një sipërfaqe prej 1,609 km² dhe kryeqendër Vlorën.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Vlorës përbëhet nga 4 bashki dhe 9 komuna që janë:

Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]