Rrethi i Sarandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 39°29′V 20°42′L / 39.49°V 20.7°L / 39.49; 20.7 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Sarandës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Vlorës. Rrethi i Sarandës ka 35,235 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 730 km² dhe kryeqendër Sarandën.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Sarandës përfshin nën administrimin e tij dy bashki dhe shtatë komuna që janë:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]