Rrethi i Skraparit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
link={{{të çon}}}

Rrethi i Skraparit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë dhe gjendet në Qarkun e Beratit. Rrethi i Skraparit ka 34.613 banorë (sipas 2011) dhe një sipërfaqe prej 775 km² me kryeqendër Çorovodën.

Ndarja administrative[redakto | përpunoni burim]

Rrethi i Skraparit ka nën administrim dy bashki dhe tetë komuna që janë:

Personalitete nga Skrapari[redakto | përpunoni burim]

  • Ilir Meta - Kryetar, i Partise, Levizja Socialiste per Integrim (LSI)
  • Nasip Naço - Deputet, i Partise Levizja socialiste per Integrim (LSI)