Ilir Meta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ilir Meta
President i Republikës së Shqipërisë (10-ti)
Në detyrë
24 korrik, 2017 – 24 Korrik, 2022
Paraprirë ngaBujar Nishani
Pasuar ngaBajram Begaj
Kryeministër (41-ti)
Në detyrë
28 tetor, 1999 – 29 janar, 2002
Paraprirë ngaPandeli Majko
Pasuar ngaPandeli Majko
Zv/kryeministër
Në detyrë
2 tetor, 1999 – 25 tetor, 1999
Paraprirë ngaKastriot Islami, Bashkim Fino
Pasuar ngaMakbule Çeço
Në detyrë
29 korrik, 2002 – 18 korrik, 2003
Paraprirë ngaSkënder Gjinushi
Pasuar ngaNamik Dokle
Në detyrë
9 shtator, 2009 – 9 shtator, 2009
Paraprirë ngaGenc Pollo
Pasuar ngaEdmond Haxhinasto
Kryetar i Kuvendit të Shqipërisë (42-ti)
Në detyrë
10 shtator, 2013 – 24 korrik, 2017
Paraprirë ngaJozefina Topalli
Pasuar ngaValentina Leskaj; Gramoz Ruçi
Ministër i Jashtëm
Në detyrë
29 korrik, 2002 – 18 korrik, 2003 (42-ti)
Paraprirë ngaArta Dade
Pasuar ngaKastriot Islami
Në detyrë
9 shtator, 2009 – 16 shtator, 2010 (46-ti)
Paraprirë ngaLulzim Basha
Pasuar ngaEdmond Haxhinasto
Ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës
Në detyrë
16 shtator, 2010 – 17 janar, 2011
Paraprirë ngaDritan Prifti
Pasuar ngaNasip Naço
Të dhëna vetjake
U lind më (1969-03-24) 24 mars 1969 (55 vjeç)
Çepan, Rrethi i Skraparit Republika Popullore e Shqipërisë
Bashkëshortja/etMonika Kryemadhi
FëmijëtBora
Era
Besar
ArsimimiUniversiteti i Tiranës

Ilir Rexhep Meta (i lindur më 24 Mars 1969) është një politikan shqiptar i cili po shërben si President i Shqipërisë nga 24 korriku 2017. Më parë ai shërbeu si Kryeministër nga 1999 në 2002. Ai ishte Kryetar i Parlamentit të Shqipërisë nga 2013 në 2017. Meta gjithashtu mbajti poste si Zëvendës Kryeministër, Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme dhe Ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjisë. Para kësaj, ai mbajti Kryesinë e Komisionit Parlamentar të Integrimit Evropian. Meta themeloi Lëvizjen Socialiste për Integrim (LSI) në 2004.

Meta është që prej 15 viteve deputet i Kuvendit të Shqipërisë, dhe një nga figurat kryesore politike shqiptare. Ai konsiderohet nga media dhe publiku si krijuesi dhe drejtuesi i Polit të Tretë në Politikën Shqiptare. Ishte Kryeministër i Shqipërisë prej vitit 1999 deri në 2002. Meta është Presidenti i parë në historinë e Shqipërisë që është i fajësuar nga Parlamenti i Shqipërisë.

Rinia dhe arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Çepan të Skraparit më 24 mars 1969, ditën e Nevruzit, i biri i Rexhep dhe Fiqrete Metës. Kur ishte tre vjeç, i ati u caktua me punë në Tiranë dhe muar familjen me vete, ku Meta ndoqi dhe kreu mësimet fillore dhe të mesme.[1] Më 1989-1993 ndoqi Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës, ku u diplomua për ekonomi politike. Meta ka përfunduar Studimet Pasuniversitare në të njëjtën fushë.

Meta është musliman bektashi dhe ka deklaruar afrinë me vlerat tradicionale bektashie.[2] Meta është i martuar me Monika Kryemadhin që nga tetori i 2008.[3] Ata kanë dy vajza dhe një djalë, Bora, Era dhe Besari.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meta është përfshirë në politikë që më 1990 me rënien e komunizmit në Shqipëri si anëtar i lëvizjeve studentore. Që më 1992 u zgjodh deputet i Partisë Socialiste dhe ka qenë anëtar aktiv i disa komisioneve parlamentare. Nga 1996 deri më 1997 ka qenë Nënkryetar i Komisionit të Politikës së Jashtme.[nevojitet citimi] Ilir Meta është njeri ndër themeluesit e Forumit të Rinisë Eurosocialiste (FRESH), duke dhënë kontributin e tij për anetarësimin e Forumit në Internacionalen e Rinisë Socialiste. Gjatë viteve të anetarësisë së tij në FRESH, Ilir Meta ka mbajtur poste të larta drejtuese si, Nenkryetar (1992-1995) dhe Kryetar (1995-2001).[nevojitet citimi]

Aktiviteti politik i Ilir Metës në strukturat e Partisë Socialiste është i ngjeshur. Ai ka qënë anëtar i Komitetit të Përgjithshëm Drejtues nga Kongresi i qershorit 1992 dhe anëtar i Kryesisë së Partisë nga viti 1993, deri në periudhën kur dha dorëheqjen nga kryesia e PS-se (korrik 2003), pas debateve me Kryeministrin dhe Kryetarin e Partisë Socialiste Fatos Nano. Gjatë periudhës 1997-1998, Ilir Meta ka qënë Kryetar i Partisë Socialiste të Tiranës. Në periudhën 1993 -1996, Meta ka mbajtur postin e Nënkryetarit të Partisë Socialiste dhe nga 1994 - 1996 edhe atë të Sekretarit për Marrëdhëniet Ndërkombeëtare, periudhë gjatë së cilës u vendosën marrëdhënie me shumë parti socialiste dhe socialdemokrate të Evropës, si dhe Partinë Socialiste Evropiane dhe Internacionalen Socialiste.[nevojitet citimi]

Aktiviteti politik i Ilir Metës përfshin edhe një periudhë të drejtimit të qeverisë, ku ka shërbyer si Kryeministër i vendit gjatë periudhës nëntor 1999 - shtator 2001 dhe pas fitores së zgjedhjeve parlamentare të verës së vitit 2001 u rimandatua si Kryeministër, Shator 2001 - shkurt 2002.[nevojitet citimi] Në shkurt 2002 dha dorëheqjen nga detyra. [nevojitet citimi]

Gjithashtu, Ilir Meta ka shërbyer edhe si Zv.kryeminister dhe Ministër i Punëve të Jashtme gjatë periudhës korrik 2002 - korrik 2003, Zv.kryeministër dhe Ministër i Integrimit gjatë periudhës tetor 1998 - tetor 1999, si dhe Sekretar Shteti për Integrimin Evropian në Ministrinë e Punëve të Jashtme mars - tetor 1998.[nevojitet citimi]

Aktualisht, Ilir Meta është zgjedhur anëtar i Komisionit Ndërkombëtar për Ballkanin që drejtohet nga ish kryeministri i Italisë, Xhuliano Amato, në përbërje të të cilit janë mjaft personalitete të njohur nga BE, rajoni dhe ShBA.[nevojitet citimi]

Aktivitete të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç aktivitetit politik, Ilir Meta ka dhënë leksione në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës, si dhe në disa akademi dhe universitete në Evrope dhe SHBA, si Akademia Evropiane e Berlinit apo Universiteti i Harvardit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Aliu, Jonida (12 shtator 2013). "Rexhep Meta: Ju tregoj djalin tim, Ilir Meta". Shqiptarja.com. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2013. Marrë më 15 mars 2018.
  2. ^ "FOTO/ Familja Meta, feston me entuziazëm festën e Bektashinjve". standard.al. 23 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Martesa sekrete e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit". revistawho.com. 17 maj 2017.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]