Petrit Vasili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Petrit Vasili
Ministër i Drejtësisë
janar 2017 – 22 maj 2017
Paraardhësi: Ylli Manjani
Pasardhësi: Gazment Bardhi
Ministër i Shëndetësisë
shtator 2009 – qershor 2012
Paraardhësi: Anila Godo
Pasardhësi: Vangjel Tavo
Kryetar i LSI-së
5 maj 2017 – 30 qershor 2017
Paraardhësi: Ilir Meta
Pasardhësi: Monika Kryemadhi
Të dhënat personale
Lindi më: 4 qershor 1958
Lindi në: Tiranë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan, doktor
Partia politike: Lëvizja Socialiste për Integrim

Petrit Vasili është një politikan shqiptar. Ai ishte kryetari i partisë LSI dhe ministër i shëndetësisë në kabinetin e Sali Berishës.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diplomoi pranë Universitetit të Tiranës, Fakulteti i Mjekësisë.
Ka kryer specilizime te plota pasuniversitare ne Tirane (1984 – 1985) dhe pranë Institutit Superior Sanitar në Romë gjatë viteve 1988 – 1991.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë viteve 2001 - 2003 ka ushtruar detyrën Zëvendës Ministër i Shëndetësisë.
Nga shtator 2009- qershor 2012 ka mbajtur postin Ministër i Shëndetësisë.
Me 5 maj 2017 u emerua kryetar i Levizjes Socialiste per Integrim (LSI) pas zgjedhjes se Ilir Metes president i Republikes se Shqiperise.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.