Fatmir Mediu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fatmir Mediu
Fatmir Mediu.jpg
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
1991 – në detyrë
Ministër i Mbrojtjes
7 shtator 20052008
Pasardhësi: Gazmend Oketa
Ministër i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave
20092013
Të dhënat personale
Lindi më: 21 janar 1958
Lindi në: Durrës
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan, Inxhinjer Gjeolog
Partia politike: Partia Republikane

Fatmir Mediu, lindi në Durrës21 janar të vitit 1967, është politikan shqiptar, Kryetar i Partisë Republikane dhe deputet i kësaj partie në Kuvendin e Shqipërisë.

Fatmir Mediu është aktualisht Ministër i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kreu Universitetin e Tiranës, Fakulteti Gjeologji-Miniera, Dega e Inxhinierisë së Nxjerrjes së Naftës. Në vitet 1990-1991 Inxhinier në Ndërmarrjen e Nxjerrjes së Naftës, Patos.

Veprimtaria politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë viteve 1991-1992 ishte kryetar i Partisë Republikane, dega Fier; 1992-1997: Zv.kryetar i Partisë Republikane Shqiptare; 1997 e në vazhdim: Kryetar i Partisë Republikane Shqiptare. Ish ministër i mbrojtjes i dorëhequr në mars 2008, i akuzuar në lidhje me tragjedinë e Gerdecit, akuzë e cila nuk u provua nga prokuroria.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.