Jump to content

Gazmend Oketa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gazi

Gazmend Oketa është politikan shqiptar, Ministër i Mbrojtjes i Shqipërisë, nga 28 mars 2008 deri 2009. Ish-deputet i dorëhequr i PD-së. Themelues i partisë Fryma e Re Demokratike së bashku me Bamir Topin.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diplomoi në Universitetin Politeknik të Tiranës, Fakulteti i Inxhinierisë së Ndërtimit.

Veprimtaria profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1993-1995: asistent pedagog në Fakultetin e Inxhinierisë së Ndërtimit; 1995-1997: njësia e menaxhimit të Projektit të Bankës Botërore për Rehabilitimin e Ujësjellësit të Durrësit, specialist supervizor; 1997-2001: Administrator dhe Manaxher i Shoqërisë “Teuta Konstruksion” sh.p.k.; 2001 e vazhdim: aktivitet privat, Drejtues Ligjor i Firmës G&A sh. p. k.; konsulent projektues edhe për Kompani të huaja.

Veprimtaria politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1990: anëtar i Lëvizjes Studentore
  • 1991: anëtar i grevës së urisë së studentëve
  • 2003: anëtar i Këshillit Bashkiak Durrës, grupimi i PD-së
  • 2004: Nënkryetar i Degës së PD-së, Durrës.
  • 2012: Kryetar i Fryma e Re Demokratike