Celtic F.C.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Celtic
GroundCeltic Park
Capacity60.355
CoachNeil Lennon
LeaguePremier Liga Skoceze

Celtic F.C. është një ekip profesionist futbolli me vendodhje në qytetin e Glasgout, i cili luan në Premier Ligën Skoceze. Aktualisht, ai është i vetmi ekip që nuk ka rënë nga kategoria, qysh prej kohës së themelimit të tij në 6 Nëntor 1887.[1][2]

Ekipi i luan ndeshjet vendase në stadiumin Celtic Park me një kapacitet maksimal prej 60.355 shikuesish.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Celtic F.C..

Stema dhe ngjyrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Celtic Park.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 1 Janar 2015

Nr. Pozicioni Lojtari
2 Flag of Wales.svg Mb Adam Matthews
3 Flag of Honduras.svg Mb Emilio Izaguirre
4 Flag of Nigeria.svg Mb Efe Ambrose
5 Flag of the Netherlands.svg Mb Virgil van Dijk
6 Flag of Israel.svg Mf Nir Bitton
8 Flag of Scotland.svg Mf Scott Brown (kapiten)
9 Flag of Sweden.svg Sm John Guidetti (në huazim nga Manchester City)
10 Flag of Ireland.svg Sm Anthony Stokes
11 Flag of the Netherlands.svg Mf Derk Boerrigter
12 Flag of Serbia.svg Sm Stefan Šćepović
15 Flag of Scotland.svg Mf Kris Commons
18 Flag of Australia.svg Mf Tom Rogić
21 Flag of Scotland.svg Mb Charlie Mulgrew (kapiten i 2-të)
22 Flag of Belgium.svg Mb Jason Denayer (on loan from Manchester City)
23 Flag of Sweden.svg Mb Mikael Lustig
24 Flag of Poland.svg Pt Łukasz Załuska
Nr. Pozicioni Lojtari
25 Flag of Norway.svg Mf Stefan Johansen
26 Flag of Scotland.svg Pt Craig Gordon
27 Flag of Bulgaria.svg Mf Aleksandar Tonev (në huazim nga Aston Villa)
28 Flag of Scotland.svg Sm Leigh Griffiths
31 Flag of Scotland.svg Mf John Herron
32 Flag of Ghana.svg Mf Mubarak Wakaso (në huazim nga Rubin Kazan)
33 Flag of Israel.svg Mf Beram Kayal
34 Flag of Ireland.svg Mb Eoghan O'Connell
38 Flag of Italy.svg Pt Leonardo Fasan
41 Flag of England.svg Mb Darnell Fisher
42 Flag of Scotland.svg Mf Callum McGregor
43 Flag of Scotland.svg Mb Joe Chalmers
49 Flag of Scotland.svg Sm James Forrest
50 Flag of Ireland.svg Mf Paul George
53 Flag of Scotland.svg Mf Liam Henderson
56 Flag of the Czech Republic.svg Mf Filip Twardzik

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
17 Flag of Guinea-Bissau.svg Sm Amido Baldé (në huazim te Waasland-Beveren)
19 Flag of Israel.svg Sm Hólmbert Friðjónsson (në huazim te Brøndby IF)
20 Flag of Finland.svg Sm Teemu Pukki (në huazim te Brøndby IF)
Nr. Pozicioni Lojtari
36 Flag of Australia.svg Mf Jackson Irvine (në huazim te Ross County)
44 Flag of Scotland.svg Mb Marcus Fraser (në huazim te Cowdenbeath)
46 Flag of Scotland.svg Mf Dylan McGeouch (në huazim te Hibernian)

Skuadrat e të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për skuadrat e të rinjëe të Celtic F.C., shiko Skuadrat Rezerva dhe të Rinjtë e Celtic F.C..

Transferimet 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transferimet e Celtic F.C. në sezonin 2014–15

Sponsorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga Qershor 2013, Celtic është sponzorizuar nga:[3]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b http://www.celticfc.net
  2. ^ "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2016. Marrë më 25 mars 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  3. ^ Sponsors Celtic FC

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]