Glasgow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Glasgow
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
580,690 banorë
3,298 banorë/km²
Sipërfaqja 175.5 km²
Administrata
Shteti Britania e Madhe (Skoci)
Qarku Strathclyde
Adresa e kuvendit City Chambers, Glasgow, G2 1DU
Kodi postal G1–G80
Prefiksi telefonik 0131
Faqe zyrtare www.glasgow.gov.uk
Politika
Kryetar Sadie Docherty
Partia udhëheqëse Partia Laburiste


Glasgow (Gaelic: Glaschu) është qyteti më i madh në Skoci dhe i treti më i populluar në Mbretërinë e Bashkuar. Qyteti është i vendosur në lumin Clyde, në perëndim të Ultësirave Qendrore Skoceze.

Glasgow u rrit nga i Peshkopata mesjetare e Glasgow dhe nga themelimi i mëvonshëm i Universitetit të Glasgout në shekullin e 15, i cili u bë më pas një qendër e madhe e Iluminizmit Skocez në shekullin e 18. Nga shekulli i 18, qyteti u rrit edhe si një nga qendrat kryesore të Mbretërisë së Bashkuar për tregtinë transatlantike me vende të Amerikës së Veriut.

Me ardhjen e Revolucionit Industrial, qyteti dhe rajoni përreth u shndërruan në një nga qendrat më të njohura në botë për Industrinë e rëndë inxhinierike. Glasgow ishte i njohur si qyteti "i dytë i Perandorisë Britanike" për shumicën e epokës Viktoriane dhe asaj Eduardiane.

Sot, Glasgow është një nga njëzet qendrat ekonomike më të mëdha të Evropës dhe është qendra e shumë prej bizneseve kryesore të Skocisë.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]