Universiteti i Glasgout

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Universiteti i Glasgout

Latin: Universitas Glasguensis
Slogani:Via, Veritas, Vita
Themeluar:1451
Tipi:Universitet publik
Stafi:6,945 (2013-14)[1]
Studentë:26,815 (2014-15)
Kampusi:Glasgow, Skoci
Website:www.gla.ac.uk
Godina kryesore e Universitetit të Glasgout

Universiteti i Glasgout (en: University of Glasgow) është universiteti i katërt më i vjetër në botën anglofone dhe një nga katër universitetet Skoceze, që cilësohen si Universitete të Moçme.  Universiteti u themelua në vitin 1451 dhe së bashku me Universitetin e Edinburgut konsiderohet si një nga çerdhet e Iluminizmit Skocez të shekullit të 18-të.

Njerëz të lidhur me Universitetin e Glasgout kanë dhënë një kontribut të pashlyeshëm për shoqërinë, midis të cilëve mund të përmendet filozofi Francis Hutcheson, inxhinieri James Watt, fizikani Lord Kelvin, shtatë fitues të çmimit Nobel dhe dy Kryeministra Britanik.

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Annual review 2013–14: Staff numbers". University of Glasgow. 30 qershor 2015. Marrë më 14 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Faqja zyrtare e Universitetit të Glasgout