Nike, Inc.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Logo i Nike

Nike, Inc. (shqiptohet Najki) është një kompani e madhe Amerikane që njihet për prodhimin e pajisjeve sportive. Kjo kompani është furnizuesi më i madhe të këpucëve dhe rrobave atletike në botë. Me dyqane dhe fabrika në të tërë botën, Nike ka më shumë se 30,000 punonjës. Zyrat qendrore gjenden në Oregon, ShBA.

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nike njihet si një kompani që shfrytëzojnë njerëzit nëpër vende te varfra, sepse ata punësojnë fëmijë dhe u japin rrogat shumë të vogla.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

]